ستاد انتخاباتی «امانوئل ماکرون» در پی ائتلاف غیرمنتظره ای با «فرانسوا بایرو» سیاستمدار کهنه کار و میانه رو فرانسوی از شانس فزاینده‌ای برای پیروزی در انتخابات فرانسه برخوردار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، امانوئل ماکرون نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روزهای رویایی و خوبی را سپری می کند! نظرسنجی های صورت گرفته در فرانسه، نشان دهنده برتری ماکرون بر فرانسوا فیون نامزد حزب محافظه کار است. بنابراین، ماکرون فعلا شانس زیادی برای راهیابی به دور دوم و نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دارد،جایی که او باید با مارین لوپن نامزد جبهه ملی رقابت کند.

نکته جالب توجه این است که در صورت راهیابی ماکرون به دور دوم انتخابات، وی بخت زیادی برای راهیابی به کاخ الیزه دارد زیرا بسیاری از فرانسوی ها اعم از طرفداران حزب سوسیالیست و حزب محافظه کار، ترجیح خواهند داد برای جلوگیری از پیروزی لوپن به وی رای دهند. با این حال، روزهای رویایی ماکرون با شنیدن خبری دیگر تکمیل شده است! این خبر مهم، اعلام حمایت فرانسوا  بایرو از ماکرون است.

بر این اساس، ستاد انتخاباتی «امانوئل ماکرون» در پی ائتلاف غیرمنتظره ای با «فرانسوا بایرو» سیاستمدار کهنه کار و میانه رو فرانسوی از شانس فزاینده ای برای پیروزی در انتخابات فرانسه برخوردار شد. بایرو طی ادوار انتخاباتی گذشته در فرانسه حضور فعالی به عنوان "نامزد سوم" داشته است.

البته وی هیچ گاه نتوانسته است به دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری راه پیدا کند اما همواره دارای طرفدارانی سنتی می باشد. طرفدارانی که گردش آرای آنها به سود ماکرون، می تواند سکوی پرتابی برای وزیر اقتصاد سابق فرانسه باشد. ماکرون می تواند با بهره گیری از آرای طرفداران بایرو، مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را پشت سر بگذارد.

هم اکنون اصلی ترین دغدغه ماکرون، راهیابی به دور نهایی انتخابات است . فرانسوا فیون، نامزد حزب محافظه کار فرانسه هم اکنون با رسوایی مالی رو به روست و رسانه های فرانسوی و شهروندان این کشور خواستار کناره گیری وی از رقابتهای انتخاباتی شده اند.

در چنین شرایطی، ائتلاف بایرو و ماکورن، ضربه سخت دیگری بر پیکر حزب محافظه کار و فیون محسوب می شود. با این حال، فیون کماکان رقیب سرسختی برای ماکرون محسوب می شود. آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در فرانسه نشان می دهد که ماکرون حدود یک درصد از رقیب محافظه کار خود پیش است.

البته این نظرسنجی ها قبل از اعلام خبر ائتلاف بایرو و ماکرون صورت گرفته است. باید در انتظار انتشار نظرسنجی های تازه در فرانسه ماند تا تاثیر اعلام حمایت بایرو از ماکرون را به صورتی عینی تر مشاهده کرد.

با این حال بر همگان مسجل است که از این پس، محبوبیت ماکرون در فضای سیاسی و. اجتماعی فرانسه سیری صعودی خواهد داشت، مگر اینکه اتفاقی مشابه آنچه در قبال فیون رخ داد، در قبال وزیر اقتصاد سابق فرانسه نیز رخ دهد!

ماکرون توانسته است با انتقاد ازشرایط اقتصادی وخیمی که تا حدود زیادی محصول عملکرد ده ساله اخیر سارکوزی و اولاند بوده است، افکار عمومی را با خود همراه کند. شهروندان فرانسوی به دنبال کسی هستند که بتواند معضلات اقتصادی این کشور را رفع کرده و وضعیت بیکاری را بهبود دهد.

در سال 2012 میلادی  و در جریان انتخابات ریاست جمهوری، اولاند با وعده اصلاح شرایط اقتصادی وارد عمل شد اما در این میدان به شدت ناکام ماند! بی دلیل نیست که محبوبیت رئیس کاخ الیزه هم اکنون به زیر 20 درصد رسیده و از وی به عنوان بدترین رئیس جمهور تاریخ فرانسه یاد می شود. در چنین شرایطی ماکرون به عنوان یک اقتصاددان،وجهه مثبتی در نزد رای دهندگان فرانسوی پیدا کرده است.

ماکرون از ائتلاف با فرانسوا بایرو استقبال کرده و آن را ائتلافی با ارزش دانسته است. در مقابل، دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و در راس آنها فرانسوا فیون، نسبت به این اقدام بایرو شگفت زده شده اند. آنها از این پس با نگرانی شدیدی تحولات انتخاباتی در کشورشان را رصد می کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج