رئیس جمهور ترکیه بر این باور است که در صورتی که پارلمان نتواند مجازات مرگ را تصویب کند، آنکارا می‌تواند همه پرسی سراسری را برای معرفی و اجرای مجدد مجازات مرگ برگزار نماید.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از آسوشیتدپرس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز جمعه در سخنانی تاکید کرد: ترکیه می تواند همه پرسی مربوط به معرفی مجدد مجازات مرگ را برگزار کند، اگر پارلمان نتواند چنین چیزی را تصویب نماید.

اردوغان این سخنان را در کمپینی برای جلب حمایت مردم ترکیه از اصلاحات قانون اساسی بیان کرده است. از زمان وقوع کودتای نظامی نافرجام جولای گذشته در ترکیه، اردوغان بارها در جمع حامیان اعمال مجازات مرگ اعلام کرده است که هرگونه رای پارلمان در خصوص احیای مجازات مرگ را امضا خواهد کرد.

ولی رئیس جمهور ترکیه این بار پا را فراتر گذاشته و اعلام کرده است که آنکارا می تواند همه پرسی سراسری را برای مجازات مرگ برگزار کند.

اردوغان مدت زمان زیادی است که قصد اجرای الگوی آمریکایی و فرانسوی نظام ریاست جمهوری را در ترکیه دارد و بارها بر این مساله تاکید کرده است این کشور نیاز به رهبری مقتدری دارد. منتقدان اردوغان بر این باورند که وی قصد دارد با افزایش قدرت و اختیارات، سیاست اقتدارگرایانه خود علیه مخالفان را تشدید کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج