رئیس هیئت نمایندگان دولت سوریه در مذاکرات ژنو گفت که این هیئت فقط درباره شکل جلسات با نماینده سازمان ملل گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از العهد، بشار جعفری رئیس هیئت نمایندگان دولت سوریه گفت که ما در نشست امروز با استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل برگه‌ای را از او دریافت کردیم.

وی افزود: ما توافق کردیم که این برگه را بررسی کنیم و در جلسه بعدی مواضع خود را در خصوص محتویات آن اعلام کنیم.

جعفری در ادامه اظهار داشت: ما در گفتگو با دی‌میستورا فقط درباره شکل نشست‌های بعدی گفتگو کردیم.

چهارمین دور مذاکرات ژنو درباره سوریه برای دومین روز متوالی در حالی ادامه دارد که ناظران چندان به نتیجه‌بخش بودن آن خوش‌بین نیستند.

بر اساس این گزارش، دیدارهای دوجانبه بین استفان‌دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و هیئت‌های حاضر در ژنو آغاز شده است.

هدف از این دیدارهای دوجانبه، فراهم کردن مقدمات برای آغاز بررسی موارد مطرح شده در میز مذاکرات از جمله قانون اساسی جدید سوریه و برگزاری انتخابات بر اساس این قانون است.

دی‌میستورا دومین روز مذاکرات ژنو را با دیدار با هیئت نمایندگان دوت سوریه به ریاست بشار جعفری آغاز کرد و در ادامه قرار است با هئیت‌ معارضان سوری نیز دیدار کند.

نشست افتتاحیه چهارمین دور مذاکرات ژنو شب گذشته با حضور همه هیئت‌های حاضر در ژنو برگزار شد.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه چهارمین دور مذاکرات ژنو گفت: همه می‌دانند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

استفان دی‌میستورا ابراز امیدواری کرد که مقر سازمان ملل متحد در ژنو نقطه آغازی برای حل بحران سوریه باشد.

چهارمین دور مذاکرات ژنو درباره سوریه در حالی آغاز شده است که در تاریخ 24-23 ژانویه سال جاری میلادی (4 و 5 بهمن) در پایتخت قزاقستان برای نخستین بار، مذاکرات مستقیمی بین گروه‌های مسلح مخالف در سوریه و نمایندگان دولت سوریه با میانجیگری روسیه، ایران و ترکیه (سه کشور ضامن صلح در سوریه) برگزار شد که به امضای بیانیه پایانی در مورد حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه و توافق طرفین برای ادامه مذاکرات در این راستا انجامید. اعضای شورای امنیت سازمان ملل این بیانیه را تصویب کرده و این رایزنی‌ها را گام مهمی برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه ارزیابی کردند.

مذاکرات آستانه 2 نیز طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته با حضور نمایندگان دولت سوریه و گروه‌های مسلح، ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد.

آتش‌بس فراگیر در سوریه از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج