گزارش یک هفته نامه آلمانی نشان می‌دهد که سرویس اطلاعات خارجی این کشور موسوم به "بی ان دی" از روزنامه نگاران و خبرنگاران رسانه‌های خبری بین‌المللی جاسوسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، هفته نامه اشپیگل امروز جمعه اعلام کرده است که سرویس اطلاعات خارجی آلمان مدت زمان زیادی است که از خبرنگاران بی بی سی، نیویورک تایمز، رویترز و سایر رسانه های خبری جهان جاسوسی می‌کند.

گزارشگران بدون مرز این اقدام سرویس خارجی آلمان را حمله به آزادی مطبوعات ارزیابی و نگرانی خود را نسبت به ادامه جاسوسی از خبرنگاران اعلام کرده است.

این هفته نامه آلمانی که با ادوارد اسنودن افشاگر برنامه های جاسوسی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا همکاری می کند، تنها به این مساله اشاره کرده است که این اطلاعات را از اسناد مشاهده شده به دست آورده است.

این گزارش افزود: سرویس اطلاعات خارجی آلمان حداقل 50 شماره تلفن و آدرس ایمیل خبرنگاران و روزنامه نگاران رسانه های خبری جهان را به طور گزینشی از سال 1999 میلادی تاکنون انتخاب کرده و تحت جاسوسی و نظارت قرار داده است.

این شماره تلفن ها و آدرس های ایمیل شامل تعدادی از خبرنگاران بی بی سی در دفتر لندن و افغانستان می شود و همین طور خبرنگاران سرویس جهانی بی بی سی.

تعدادی از خبرنگاران روزنامه نیویورک تایمز در افغانستان نیز در این فهرست هستند. شماره تلفن های همراه ماهواره ای خبرنگاران رویترز در افغانستانف پاکستان و نیجریه نیز در این فهرست است.

سرویس اطلاعات خارجی آلمان هنوز واکنشی نشان نداده است. سخنگوی بی بی سی گفت: ما از شنیدن این ادعاها کاملا مایوس و متاسف هستیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج