پلیس مالزی ماده خطرناکی که برادر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با آن کشته شد را معرفی کرد؛ ماده ای شیمیایی که در لیست سلاح‌های کشتار جمعی سازمان ملل گنجانده شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، آن گونه که پلیس مالزی اعلام کرده ماده سمی که کیم جونگ نام، برادر رهبر کره شمالی با آن ترور شد گاز اعصابVX" " بوده است. ماده‌ای که در لیست مواد شیمیایی و سلاح‌های کشتار جمعی و ممنوعه سازمان ملل قرار دارد.

کیم جونگ نام، 13 فوریه در فرودگاه کوالالامپور توسط دو زن مسموم شد و لحظاتی بعد جان خود را از دست داد و در همان ابتدا انگشت‌های اتهام به سوی کیم جونگ اون، برادر ناتنی‌اش نشانه رفت.

گاز اعصاب VX اولین بار توسط انگلیس در اوایل دهه 50 قرن گذشته میلادی به شکل صنعتی تولید شد و از  آنجایی که می تواند از طرق مختلف از جمله تماس با پوست بدن، خوردن و آشامیدن و یا استنشاق به سرعت تاثیر کند، یکی از خطرناک‌ترین مواد سمی در جهان است.

کسی که با VX مسموم شود، امکان نجات او بسیار ضعیف است و حتی نمی‌تواند آن را از روی پوست خود بشوید. این سم ظرف چند ثانیه و حداکثر 18 ساعت جان قربانی خود را می‌گیرد. گاز اعصاب VX به سرعت به آنزیمی در  بدن انسان تاثیر می گذارد که استفاده عضلات بدن و غدد چربی از اکسیژن موجود در خون را مختل می‌کند و باعث پایین آمدن شدید فشار خون، تاری دید، اسهال و احساس فشردگی در قفسه سینه می‌شود و در نهایت به مرگ قربانی می‌انجامد.

پلیس مالزی دستگاه‌های امنیتی کره شمالی را عامل قتل برادر رهبر این کشور اعلام کرده و چند تن را در این رابطه بازداشت کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج