وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای سوئدی خود نسبت به بهبود روابط میان مسکو و استکهلم که در حال حاضر در بهترین وضعیت قرار ندارد، ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت: من امیدوارم که این دیدار به فائق آمدن بر پایین بودن سطح روابط روسیه و سوئد کمک کند و همچنین برای برداشتن گام‌های بعدی جهت بازیابی روابط موثر دوجانبه رونق بخشد؛ روابطی که به نفع مردم هر دو کشور باشد.

در مقابل مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد نیز خاطر نشان کرد که روابط مسکو و استکهلم تاریخی طولانی و وسعتی گسترده دارد.

والستروم در این باره اظهار کرد: روابط دو کشور فراتر از روابط دیپلماتیک و دیدارهای رسمی است. ما ارتباطات گسترده‌ای میان مردم هر دو کشور داریم، مبادلات گسترده دانشجویی میان ما وجود دارد در حالی که همکاری ها میان شهرهای دوقلوی ما همچنین نمایندگان جامعه مدنی ادامه دارد. من امیدوارم که ما بتوانیم امروز صادقانه، صریح و سازنده درباره این مسائل گفت‌وگو کنیم.

وی همچنین گفت: در این دیدار ما موضوعاتی گسترده از جمله همکاری مشترک در شورای امنیت سازمان ملل و همچنین مسائل مربوط به امنیت اروپا، اوکراین،‌مسائل حساس منطقه بالتیک،‌ داعش و سایر روابط دوجانبه برای گفت‌وگو داریم.

والستروم متذکر شد که روابط سوئد و روسیه تاریخی طولانی دارد و امیدوار است که این مذاکرات در فضایی صادقانه و سازنده برگزار شود.

وزیر خارجه روسیه همچنین درباره تصمیم اوکراین برای عدم مشارکت در بیانیه‌ شورای امنیت اظهار کرد: این تصمیم فراتر از "بد و خوب" بود. من نحوه فعالیت شورای امنیت را می‌دانم و تقریبا شک ندارم که نماینده دائمی اوکراین این تصمیم را شخصا اتخاذ نکرده است و این یعنی در این زمینه به اودستور داده‌اند.

لاوروف ادامه داد: این بر خلاف ارزش های مسیحیت است. این تصمیم فراتر از "بدی و خوبی" است. با توجه اقدام مقامات فعلی اوکراین ما از این حقیقت آگاه شدیم که افرادی در کشور آن‌ها با روس‌ها و هر کسی که به ساز نئونازی آن‌ها نرقصد این چنین رفتار می‌کنند.

وزیر امور خارجه سوئد در حال حاضر طی یک سفر رسمی در مسکو به سر می‌برد.

در آغاز این نشست وزرای دو کشور برای ادای احترام به ویتالی چورکین، نماینده مسکو در سازمان ملل که روز گذشته (دوشنبه) در نیویورک درگذشت یک دقیقه سکوت کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج