سرویس بین الملل - نیروهای دولتی افغانستان، منزل ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور این کشور را به دلیل آنچه که همکاری نکردن او با دادستانی کل مطرح است، محاصره کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «طلوع نیوز»، ژنرال دوستم نیروهای بیشتری وارد کابل کرده و در رابطه به پرونده «احمد ایشچی» استاندار سابق «فاریاب» که وی را متهم به آزار و شکنجه کرده بود، همکاری نکرده است.

براساس این گزارش، قرار بود 9 تن از محافظان دوستم که متهم به آزار و اذیت ایشچی بودند، تحویل دادستانی شوند که فقط دو نفر معرفی شدند که این موضوع نیز مزید بر علت شد.

منزل ژنرال دوستم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که در منطقه «شیرپور» کابل و در نزدیکی «وزیرمحمد اکبرخان» قرار دارد از صبح امروز در محاصر تانک ها و نیروهای دولت قرار گرفته است.

ژنرال دوستم پس از 4 ماه بعد از ظهر روز گذشته تحت تدابیر شدید امنیتی در دفتر کار خود حضور یافته بود.

ژنرال دوستم نزدیک به 2 ماه پیش توسط استاندار سابق فاریاب متهم به شکنجه و آزار جنسی شده بود و ریاست جمهوری افغانستان در این باره گفت که موضوع را بصورت کامل بررسی خواهد کرد.

ژنرال دوستم ازبک که از فرماندهان جهادی بود، پس از روی کار آمدن حامد کرزی، رئیس شورای عالی نظامی و نماینده او در شمال افغانستان شد. پس از آن دوستم به سمت معاون وزارت دفاع افغانستان ارتقا یافت. 

او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ شرکت کرده و به رقابت با حامد کرزی پرداخت و توانست ۱۰ درصد آرا را بدست آورد و در چند ولایت شمالی افغانستان که اغلب ازبک نشین بودند پیروز شد. با این حال، در دولت جدید حامد کرزی پس از انتخابات، ژنرال دوستم به عنوان رئیس ستاد مشترک قوای مسلح افغانستان معرفی شد؛ ولی این پست ژنرال دوستم پس از آن از سوی دادستانی کل افغانستان به حالت تعلیق درآمد که اکبر بای، رییس شورای ترک تباران افغانستان ادعا کرد از سوی افراد دوستم ربوده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌است. این ادعا اگرچه از سوی ژنرال دوستم به شدت تکذیب شد، اما روابط او را با دولت حامد کرزی تیره و تار کرد و منجر شد که خانه او در کابل، برای چندین ساعت به محاصره پلیس درآید.

پس از آن ژنرال دوستم به ترکیه رفت و مدت طولانی را در آنجا بسر برد تا آنکه در انتخابات دوم ریاست جمهوری، از نامزدی حامد کرزی اعلام حمایت کرد و پست قبلی او به عنوان رئیس ستاد مشترک قوای مسلح افغانستان، دوباره از سوی رئیس جمهور کرزی احیا شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج