هزاران تن از پیروان کلیسای کاتولیک فیلیپین امروز (شنبه) در پایتخت این کشور تجمع کرده و خواستار توقف "کشتار بدون محاکمه" قاچاقچیان مواد مخدر به دستور رئیس جمهوری این کشور شدند.

 به گزارش خبرگزاری موج، بیش از 6000 تن از هفت ماه قبل که رودریگو دوترته به عنوان رئیس جمهوری فیلیپین روی کار آمده، به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر کشته شده‌اند؛ اقدامی که باعث شده تا دولت مانیل به شدن مورد انتقاد جامعه جهانی قرار گیرد.

این بزرگترین راهپیمایی و تجمع پیروان کاتولیک در فیلیپین از زمان آغاز این کشتارها است و معترضان در این راهپیمایی شعارهایی سر داده و با محکوم کردن کشتار بدون محاکمه قاچاقچیان خواستار توقف سریعتر آن شدند.

برودریک پابیو، اسقف مانیل گفت: ما باید با این کار مخالفت کنیم. ما باید نشان دهیم که دولت نباید دست به این اقدامات بزند. کشتار بدون محاکمه باید متوقف شود.

وی ادامه داد: من این هشدار را دیدم و از این بابت بسیار خشمگین هستم چون این اقدامات تنها باعث عقب افتادگی می شود. این اقدامات نشان دهنده انسان دوستی ما نیست.

دوترته 71 ساله با انتقاد از کلیسای کاتولیک فیلیپین این صحبت ها و اقدامات را "بیخود و بی اساس"‌  و ریاکارانه خواند که برخلاف کمپینی صحبت می کند که به نظر خودش برای نجات نسل های بعدی فیلیپینی از شر مواد مخدر لازم است.

از هر 10 فیلیپینی 8 نفر کاتولیک است.

کلیسای کاتولیک فیلیپین از ابتدا از انتقاد یا موضع گرفتن در برابر این کمپین مقابله با مواد مخدر که از سوی دوترته مطرح شده، امتناع کرد اما زمانیه سال گذشته میلادی تعداد زیادی از فقرا در این کشور به اتهام قاچاق مواد مخدر کشته شدند، کلیسا وارد عمل شده و خواستار توقف آن شد.

در جریان راهپیمایی و تجمع امروز با عنوان راهپیمایی برای زندگی 20 هزار تن حضور داشتند.

لوئیس تاگله، کاردینال مانیل نیز گفت: به وضوح مشخص است که خشونت رواج پیدا کرده است. واقعا مایه تاسف است که اینچنین اقداماتی در کشور دارد رخ می دهد. مردم باید نجات پیدا کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج