رئیس جمهور تاجیکستان در دیدار معاون نخست وزیر ترکیه مسائل مختلف دوجانبه و چند جانبه از جمله مسائل اقتصادی، تامین امنیت و مبارزه با افراط گرایی را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، ظهر امروز (جمعه) «امامعلی رحمان»، رئیس جمهور تاجیکستان و «طغرل ترکش»، معاون نخست وزیر ترکیه با یکدیگر در دوشنبه دیدار کردند.

طرفین در این دیدار مسائل مختلف دوجانبه و چند جانبه از جمله مسائل اقتصادی، تامین امنیت و مبارزه با افراط گرایی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

رئیس جمهور تاجیکستان و معاون نخست وزیر ترکیه در این دیدار درباره ادامه پروسه مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم تبادل نظر کرده و بر اهمیت همگرایی بین دوشنبه و استانبول در مبارزه با این پدیده بین المللی و دیگر جنایات فرامرزی تاکید کردند.

رحمان و طغرل ترکش در این دیدار با اشاره به 25 سالگی روابط 2 کشور و امضای 60 سند رسمی بین دوشنبه و استانبول در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی تاکید کردند: با وجود بحران اقتصادی جهانی حجم مبادلات تجاری 2 کشور کاهش چشمگیری نداشته است.

حجم مبادلات تجاری تاجیکستان و ترکیه در سال 2015 میلادی حدود 650 میلیون دلار بوده که سال گذشته به علت بحران اقتصادی جهانی حجم مبادلات تجاری تاجیکستان و ترکیه تا 350 میلیون دلار کاهش یافت.

در سال 2016 صادرات عمده تاجیکستان به ترکیه، آلومینیوم، پنبه و میوه‌های خشک در سطح بود.

همچنین حجم سرمایه گذاری ترکیه در اقتصاد تاجیکستان در زمینه‌های مختلف، از قبیل تولید محصولات پلاستیکی، محصولات غذایی، رنگ، فرش و مبلمان افزایش یافته است.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج