کارشناس مسائل ترکیه گفت: سفر اردوغان به سه کشور حوزه خلیج فارس در راستای حفظ جبهه ترکی-عبری-عربی و ایجاد توازن میان روسیه و آمریکا در منطقه صورت گرفت.

رضا دهقانی در مورد اهداف سفر رجب طیب اردوغان به سه کشور بحرین، عربستان و قطر در این بازه زمانی به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: سفر اردوغان ارتباط نزدیکی با سفر قبلی ترزامی به ترکیه داشت. در این رابطه باید هماهنگی هایی در راستای توازن میان روسیه و آمریکا صورت می گرفت. همچنین بحرین، قطر و عربستان به دنبال ایجاد جبهه مشترکی هستند که در آن ترکیه نقش واسط بین کشورهای حوزه خلیج فارس به رهبری عربستان از یک سو و آمریکا و انگلیس از سوی دیگر را داشته باشد و سفر اردوغان با این هدف انجام شد.

وی در مورد اعطای عالی ترین نشان بحرین به اردوغان در این سفر تصریح کرد: عمل بحرین را باید واکنشی به ایران بدانید. چنانکه چند وقت قبل نیز رسانه های این کشور اعلام کرد چند نفر تلاش داشتند با قایق خود را به ایران برسانند. و لذا کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال حاضر به شدت نگران بده بستان روسیه، ایران و ترکیه هستند و در این بده بستان آنها مورد معامله قرار گیرند و فراموش شوند.

کارشناس مسائل ترکیه افزود: در این شرایط اعراب خلیج فارس به دنبال آن هستند که از نقش ترکیه به عنوان حلقه واسط استفاده کنند و جبهه ترکی-عربی-عبری خود را نیز پایدار نگه دارند. نکته قابل توجه دیگر در این میان افزایش خریدهای نظامی کشورهای این منطقه استت به ویژه آنکه در سکوت رسانه ها، ترکیه نیز سلاح های نیمه سنگین زیادی به آنها فروخته است و بخش مهمی از قراردادهای اردوغان نیز شامل توافقات نظامی می شود. برجسته کردن خطرات موشکی ایران هم در این راستا انجام شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج