سناتورهای آمریکایی اخیرا نسبت به سلامت روانی رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند و حتی یک سناتور دموکرات خواستار ارائه طرحی در راستای استخدام روانپزشک برای ترامپ است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ایندیپندنت، ال فرانکو، سناتور دموکرات اعلام کرد که همکاران جمهوریخواه وی نگران سلامت روانی دونالد ترامپ هستند. این سناتور مینسوتا به سی ان ان گفت: تعدادی از جمهوریخواهان این نگرانی را دارند که ترامپ بسیار دروغ می‌گوید.

وی در ادامه گفت: او چیزهایی می‌گوید که واقعیت ندارند. به نظرم این همان دروغ گفتن است.

تد لئو، نماینده دموکرات آمریکا نیز گفت پیش نویس قانونی را به کنگره ارائه خواهد کرد که به موجب آن کاخ سفید ملزم می شود برای ترامپ روانپزشک استخدام کند.

روزنامه هافینگتون پست در پایگاه اینترنتی خود نوشت: تد لئو نماینده کنگره معتقد است که رفتارهای «به شدت آزاردهنده» دونالد ترامپ رئیس جمهور، ضرورت بررسی سلامت روانی او را ایجاد کرده است. این نماینده دموکرات قصد دارد پیش نویس طرحی را ارائه کند که بر اساس آن باید یک روانشناس در کاخ سفید حضور یابد و سلامت روانی ترامپ را بررسی کند.

تد لئو سه شنبه هفته گذشته گفت ، رئیس جمهور و هر رئیس جمهور دیگری به علت فشارهای کاری باید به یک متخصص بیماری های روح و روان دسترسی داشته باشد. کنگره در سال 1928 قانون حضور یک پزشک در کاخ سفید را تصویب کرد اما به علت انگ مرتبط با بیماری های روانی حضور یک روانشناس را درخواست نکرد.

تد لئو در مصاحبه با هافینگتون پست گفت: «اگر درباره سلامت روانی رئیس جمهور ایالات متحده سوالاتی وجود داشته باشد، من به مسئله از این زاویه می نگرم که بهترین روش برای درمان رئیس جمهور چیست. ما الان در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم. سلامت روان نیز مثل سلامت جسم اهمیت دارد.»

اما او فقط به رؤسای جمهور آینده فکر نمی کند. لئو گفت که بسیار نگران دمدمی مزاجی ترامپ و میل شدید او به دروغگویی درباره مسائل کوچک و بزرگ است. این برای رئیس جمهور ایالات متحده عادی نیست که ظرف بیست و چهار ساعت درباره مرگ، ویرانی و اخبار جعلی و شر مطلب بنویسد. نگران کننده ترین جنبه قضیه این است که او از واقعیت دور است... در اولین کنفرانس مطبوعاتی که او در این دولت داشت، آنها می توانستند درباره شغل یا بهداشت و درمان صحبت کنند. آنها درباره میزان جمعیت صحبت کردند و سپس درباره اش دروغ گفتند. این عجیب ترین چیزی است که من تا الان در عالم سیاست دیده ام.»

ترامپ از وقتی به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرده ، درباره مسائل بسیار جدی تر از میزان جمعیت دروغ گفته است. او به غلط ادعا کرد که سه تا پنج میلیون نفر در انتخابات، غیرقانونی رای داده اند. او به غلط گفت که کشورهای دیگر علاوه بر روسیه ممکن است طی انتخابات، پشت حملات سایبری بوده باشند. او به غلط رسانه ها را به گزارش ندادن در خصوص حملات تروریستی متهم کرد.

تد لئو گفت که او پزشک نیست اما بسیاری مثل او نگران رفتارهای رئیس جمهور هستند.

وی افزود:‌« فاصله رئیس جمهور با واقعیت ها بسیار نگران کننده است. حملات او به مطبوعات آزاد و مشروعیت دستگاه قضایی ما را در نهایت به سمت دیکتاتوری سوق می دهد. به همین علت است که من به این نتیجه رسیدم او خطری برای جمهوری محسوب می شود.»

کاخ سفید از توضیح در این باره خودداری کرده است.

برخی از منتقدان قبل از رئیس جمهور شدن ترامپ سلامت روانی او را مایه نگرانی می دانستند و این را زمینه ای برای برکناری اش عنوان می کردند. متمم 25 قانون اساسی می گوید که یک رئیس جمهور در صورتی که طبق نظر اعضای دستگاه اجرایی نتواند وظایف خود را انجام دهد، با دو سوم آرای کنگره برکنار می شود.

علاوه بر لئو، برخی دیگر از نمایندگان کنگره نیز از لزوم بررسی سلامت روانی ترامپ صحبت کرده اند. جیسون شافتس رئیس کمیته نظارت و اصلاحات دولت در ماه ژانویه به واشنگتن پست گفت که طرحی برای بررسی های مستقل پزشکی و همچنین روانشناسی رؤسای جمهور در دست تدوین دارد. او نگفت که ترامپ مشکل روانی دارد اما گفت: «اگر قرار باشد کدهای هسته‌ای در دست شما باشد، پس باید سلامت روانی شما نیز معلوم باشد.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج