کمک های بشر دوستانه بیل گیتس معمولا در سراسر جهان بسیار تحسین می شود اما تلاش اخیر این میلیاردر خیرخواه برای ارسال ۱۰۰ هزار عدد مرغ به کشور بولیوی منجر به رنجش دولت این کشور شده است. دولت چپ گرای بولیوی این کمک گیتس را رد کرده و آن را توهین آمیز تلقی کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، بر اساس خبری که روزنامه فیننشیال تایمز منتشر کرده است وزیر کشاورزی بولیوی «سزار کوکاریکو» در این باره گفته است: او – گیتس - واقعیات بولیوی را نمیداند و تصور میکند که ما هنوز در ۵۰۰ سال گذشته و در اعماق جنگل زندگی میکنیم و نمیدانیم چطور باید غذا تولید کنیم. با کمال احترام وی باید از صحبت کردن در مورد بولیوی دست بردارد و وقتی بیشتر در مورد کشور ما اطلاع پیدا کرد، از ما عذرخواهی کند.

بیل گیتس چندی پیش ارائه کمک های بشر دوستانه غذایی در قالب مرغ را با همکاریHeifer Internationalکه موسسه ای خیره و فعال در حوزه فقر است آغاز نمود. قرار بود این ۱۰۰ هزار عدد مرغ در میان کشورهایی با درصد بالای فقر توزیع شود که اغلب آنها در آفریقای پایین صحرا و همچنین بولیوی بودند.

بیل گیتس در همین رابطه در یک پست وبلاگی نوشته بود: برای من کاملا واضح است که برای هر کسی که در فقر مطلق زندگی میکند در اختیار داشتن مرغ بهتر است. در واقع اگر من به جای آنها بودم اقدام به نگهداری و پرورش مرغ میکردم.

وی توضیح داده است که این حیوان به راحتی و بدون هزینه قابل نگهداری و پرورش است و برای تغذیه کودکان در خانواده های فقیر بسیار مناسب است.

اما دولت بولیوی که اکنون «ایوو مورالس» با دیدگاه های ضد سرمایه داری در آن حکومت میکند میگوید که این کشور خود در حال حاضر بیش از ۱۹۷ میلیون مرغ به شکل سالیانه پرورش میدهد و قادر به صادرات ۳۶ میلیون مرغ در سال است.

البته اقتصاد بولیوی طی سالهای گذشته رشد خوبی داشته است و حجم آن طی یک دهه گذشته سه برابر شده. همچنین صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی بولیوی در سال ۲۰۱۶ برابر با ۳٫۸ درصد خواهد بود که این کشور را از این نظر در آمریکای جنوبی در مقام اول قرار خواهد داد.

وزیر کشاورزی بولیوی به خبرنگاران گفته است که آقای گیتس باید کسب اطلاع کند که ما مردم بولیوی تولیدات غذایی زیادی داریم و نیازمند مرغ برای زنده ماندن نیستیم! وی اضافه کرده است: ما برای خود ارزش و مقام قائل هستیم و این گستاخی از سوی یک نجیب زاده ای است که در مورد واقعیات بولیوی هیچ چیز نمیداند. اما قطعا از حالا به بعد خواهد فهمید.