خبرنگاران به عنوان چشم و گوش جامعه با انعکاس توانمندیها و مشکلات جامعه معلولان نقش مهمی در آگاهی بخشی مردم جامعه از معلولان دارند

به گزارش خبر نگار موج"فرهاد قیصربیگی" مدیر کل بهزیستی ایلام ، روز عصای سفید روز ترحم نیست؛ روز به رسمیت شناختن استقلال و حقوق نابینایان است.

قیصربیگی اظهار کرد: یک هزار و 900 نفر نابینا و کم بینا تحت حمایت بهزیستی هستند که خدماتی برای رفاه این عزیزان در نظر گرفته شده است؛ مرکز آموزشی بهزیستی همواره در خدمت روشن دلان است و همه روزه میتوانند از خدمات این مرکز آموزشی بهره مند شوند.

وی افزود: پرداخت کمک هزینه های  درمانی، تحصیلی و ازدواج از خدمات اصلی بهزیستی به کم بینایان و نابینایان و افراد تحت حمایت می باشد.

فرهاد قیصربیگی بیان کرد: معلولان شرایط برابری با سایر افراد در جامعه نداشته و مهمترین نیاز آنها دیده شدن در جامعه است که باید این تفکر در جامعه اصلاح شود.

وی نقش خبرنگاران را در این زمینه مهم دانست و گفت: خبرنگاران به عنوان چشم و گوش جامعه با انعکاس توانمندیها و مشکلات جامعه معلولان نقش مهمی در آگاهی بخشی مردم جامعه از معلولان دارند.

قیصربیگی با اشاره به اینکه راه و شهرسازی بعنوان متولی طراحی و ساخت بخشی از فضاهای اداری و شهرداری ها نیز بعنوان مسئول طراحی، اجرا و ساخت فضاها و معابر عمومی، نقش مهمی در کمیته مناسب سازی فضاهای شهری دارند، افزود: با شهرداری ایلام در خصوص تعیین معبری اختصاصی برای نابینایان در شهر ایلام رایزنی شده و قرار است که شهرداری این فضا را مشخص کرده و پس از تأیید کارشناسان این سازمان، کار اجرایی آن آغاز شود.

مدیرکل بهزیستی استان ایلام تمامی دستگاه های اجرایی، بانک ها و ... را موظف به رعایت مناسب سازی فضاهای خود برای معلولین، سالمندان و کودکان دانست و تصریح  کرد: در ارزیابی سالانه دوایر دولتی و دستگاه های اجرایی، مناسب سازی فضاها برای جامعه هدف مدنظر قرار می گیرد و در صورت عدم تحقق این موضوع، بهزیستی استان بعنوان متولی ارزیابی این آیتم، نمره آن را لحاظ نکرده و در ارزیابی سالانه آنها عملکرد تأثیر منفی خواهد داشت.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج