آژانس بین‌المللی انرژی اتمی(IAEA) توافق‌نامه‌های را با دو نهاد نظارتی روسیه برای همکاری در جهت ارتقای ایمنی تشعشع رادیواکتیو کشور و اجرای استانداردهای ایمنی بین‌المللی امضا کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از تاس، آژانس روز سه‌شنبه اعلام کرد که دو توافقنامه را با سرویس فدرال نظارت بر دفاع از حقوق مشتریان و آژانش فدرال پزشکی و میکروبی(EMBA) روسیهدر ۱۸ جولای به امضاء رسانده است.

این دو توافق توسط کارلوس لنتیجو، معاون دبیرکل آژانس و رئیس بخش ایمنی و امنیت هسته‌ای آژانس و روسای این دو شرکت روسی به امضاء رسیده است.

بنا بر اعلام آژانس این توافق‌نامه باعثآغاز روندی خواهد شد که به موجب آن اقداماتی سخت در راستای دستیابی به استانداردهای بالاتر ایمنی تشعشع هسته‌ای در همه سطوح اجرایی خواهد شد.

قرار است آژانس و سرویس فدرال نظارت بر حقوق مشتریان و سلامت قرار است در حوزه قرار گرفتن تحت تشعشعات پزشکی، در معرض قرار گرفتن عموم افراد و کارکنان از سوی منابع تشعشع‌زا طبیعی مثل رادون با یکدیگر همکاری کنند.

همچنین آژانس وFMBAقرار است در اجرای استانداردهای ایمنی کنترل قرار گرتفن کارکنان در معرض پرتوهای مواد رادیواکتیو مطالعه ایجاد سرطان در افرادی که در معرض این پرتوها قرار گرفته‌اند و حوزه‌های دیگر با یکدیگر همکاری کنند.