روزنامه فاینانشیال تایمز چاپ لندن روز پنجشنبه نوشت: ایران اسامی پنج شرکت ایرانی را به عنوان شرکای شرکتهای بزرگ بین المللی انرژی طرفدار سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی تعیین کرده و بدین ترتیب گام دیگری به جذب سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز نزدک تر شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامرضا منوچهری نایب رییس شرکت ملی نفت ایران به فاینانشیال تایمز گفته است، شرکت هایی که پیش از این برگزیده شده اند شامل ' پترو ایران ' یک شرکت تحت حمایت دولت، پتروپارس و گروه مپنا می شوند. ولی به گفته وی، لیست کامل در حال نهایی شدن است. شرکت های انرژی غربی نظیر بریتیش پترولیوم، توتال و انی مشتاقانه منتظر انتشار اسامی این شرکت ها بودند چرا که آنها امیدوارند بتوانند به ذخایر نفت و گاز این عضو اوپک پس از سال ها تحریم دسترسی پیدا کنند. بسیاری از این تحریم ها پس از توافق سال گذشته تهران با قدرت های جهانی برای کاهش فعالیت های هسته ای اش لغو شده است.

ایران که روی چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان خوابیده و از برخی از بزرگترین ذخایر گاز جهان برخوردار است از آن زمان نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کرده ولی از اعلام شرایط قراردادهایش خودداری ورزیده است. به نوشته فاینانشیال تایمز ، ایران از ماه ژانویه ، توانسته صادرات نفت خود را دو برابر ساخته و به بیش از دو میلیون بشکه در روز برساند و درصدد جذب تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری غربی برای افزایش تولید طی پنج سال است. به گزارش موج بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز یکشنبه گفت: انتظار می رود ایران که زمانی دومین تولید کننده بزرگ اوپک بود نخستین قرارداد نفتی پسا تحریم خود با یک شرکت خارجی را ظرف سه ماه امضا کند. ولی شرکت های مهم انرژی امریکا از جمله اکسان موبیل و شورون باید انتظار مضاعف بکشند چرا که نهادهای امریکا با وجود توافق هسته ای از معامله با شرکت های ایرانی منع شده اند و تنها چنین مورد خاص از جمله درمورد خطوط هوایی وجود دارد. بویینگ طی هفته جاری با یک معامله موقت برای فروش جت های مسافربری به شرکت هواپیمایی ملی ایران ( ایران ایر ) موافقت کرده که این نخستین معامله بزرگ به طور بالقوه چند میلیارد دلاری یک شرکت امریکایی از زمان توافق هسته ای است.