رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از شرایطی که همه‌ کشورها برای تحریم و تصویب قطعنامه‌ها علیه ایران، از همدیگر سبقت می‌گرفتند، به شرایطی رسیدیم که از سرمایه‌گذاری در ایران استقبال می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز - دوشنبه - در دیدار اعضای هیأت علمی و مدیران گروه‌های علمی مرکز تحقیقات و آموزش عالی توسعه‌ی مدیریت ایران این مطلب را بیان کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان بعضی از ضعف‌ها و روش‌های اشتباه در طول سال‌های گذشته، گفت: با اصلاح آن روش‌ها و با توجه به زمینه‌های کشور، می‌توانیم از علاقه دنیا برای ساختن کشور استفاده نماییم. که موانع اصلی، توسط دولت دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای برداشته شد.
او توسعه دانش محور را اساس چشم‌انداز بیست ساله کشور دانست و گفت: جوانان تحصیلکرده، مدیران آینده کشور هستند که تجربه‌های علمی و عملی ارزشمندی دارند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح اوضاع داخلی به شروط حل مسائل و مشکلات کشور پرداخت و با تأکید بر جامعیت فقه سیاسی در همه ابعاد زندگی بشر که تعبیر حضرت امام(ره) بود، گفت: براساس تعالیم مکتب اهل بیت(ع) که عصاره ناب اسلام است، می‌توانیم الگوی دیگر کشورها باشیم به شرطی که اقلیت مزاحم به جای رذیلت‌های اخلاقی، عمل به فضیلت‌ها را برنامه‌ی خویش کنند و مردم را از حضور یکپارچه در انتخابات نا امید و مأیوس نکنند.
هاشمی رفسنجانی، ارتباط با قافله علم و دانش دنیا را برای پیشرفت ایران ضروری دانست و با تشریح موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در ورود به علوم پیشرفته مثل پلاسما، ایتر(جوش هسته‌ای)، آب شیرین کن و طرح‌های مطالعاتی آب در آینده، گفت: ۷۵۰۰ آزمایشگاه و ۳۵۰۰ کارگاه دانشگاه آزاد اسلامی در مجموعه ساها در اختیار محققان و مبتکران کشور است، تا برای آینده‌ی ایران تحقیق و پژوهش کنند.
او با تأکید بر این جمله که «انقلاب اسلامی ذاتی مردمی دارد»، به اتفاقات سال‌های اخیر و به خصوص دو انتخابات ۹۲ و ۹۴ اشاره کرد و گفت: مردم نشان دادند که چه تفکراتی دارند و چه مدیرانی را برای اداره کشور می‌پسندند و نباید از مردم به خاطر این انتخاب، انتقام بگیرند.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های مرکز تحقیقات و آموزش‌ علمی توسعه‌ی مدیریت ایران، گفت: امیدوارم با پالایش مدیران ناموفق و تقدیر از مدیرانی که در شرایط بحرانی، کشور را برای حرکت در مسیر پیشرفت اداره کرده‌اند، راه را برای امیدواری جوانان در جهت ورود به مدیریت‌ها هموار کنیم.
وی همچنین با ارائه تحلیلی از روند تدوین صدر و ذیل اصل ۴۴ در مجلس خبرگان قانون اساسی، گفت: با مدیریت شهید دکتر بهشتی، ذیلی شرطی برای صدر گذاشته بودند که راه را برای اصلاح اصل ۴۴ و تدوین سیاست‌های کلی خصوصی سازی هموار کرد که مجمع تشخیص مصلحت در سال‌های گذشته انجام داد، که البته در اجرا به دست دولتی افتاد که هیچ اعتقادی به این مباحثنداشت.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این جمله که «اقتصاد و مدیریت مارکسیستی تجربه ناموفقی در جامعه بشری دارد»، گفت: مصداق روشن آن تجزیه و انحلال اتحاد جماهیر شوروی است که پس از سال‌ها تجربه‌ی مدیریت کمونیستی، متوجه شدند مسیر را اشتباه می‌روند.
هاشمی رفسنجانی، در خصوص همکاری استبداد و استعمار برای چپاول منابع کشور ایران، گفت: براساس سیاست‌های استعماری، قله‌های رفاه در جامعه ایجاد و براساس آن تبلیغات می‌کردند، در حالی که فقر و وابستگی در سراسر کشور گسترده بود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح فراز و فرودهای آخرین سال‌های مبارزه، پیروزی انقلاب، تثبیت، تجزیه طلبی‌ها و دفاع مقدس، گفت: پس از پایان جنگ وقتی تصمیم گرفتیم کشور را بسازیم، اولین اقدام مؤثر، مدیریت درست سیاست خارجی براساس تنش زدایی بود که با همان مدیریت، مسابقه‌ا‌ی برای حضور شرکت‌های پیشرفته جهان در ایران و سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌ها و طرح‌های بزرگ ایجاد شد که اکثراً فاینانس می‌کردند و نیز روابط کشور که در زمان دفاع مقدس با تعدادی از کشورهای عربی همسایه به خاطر حمایت آنان از صدام تیره شده بود، ترمیم شد.
وی با ارائه تحلیلی از شرایط کشور در دولت‌های پس از سازندگی به شرایط فعلی پرداخت و گفت: براساس کارهای زیربنایی سال‌های سازندگی، یک قشر از نیروی انسانی تحصیلکرده و کارآمد در کشور داریم که باید میدان را برای بروز و ظهور استعدادهای آنان فراهم کنیم.
در آغاز این دیدار نیز محمدعلی مهدوی ظفرقندی، رئیس مرکز خانم سمیرا فاخری، مدیر پژوهش آقایان زرگرپور، قاسمی، سهرابی، زیارانی، ضرغامی، خسروی، مهدی بحرالعلوم، بابا اکبری و خانم فرهادی، از اعضای هیأت علمی و مدیران گروه‌های علمی مرکز تحقیقات و آموزش علمی توسعه‌ی مدیریت ایران، ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های مرکز، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسایل مدیریتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پرداختند.