رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در بازدید از طرح بیابان‌زدایی ۷۶۰ هکتاری شهرستان ملارد گفت: بیابان‌زدایی نقش مؤثری در فقرزدایی و محرومیت‌زدایی دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، خداکرم جلالی با ابراز خرسندی از کارها که اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با مشارکت و همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) انجام داده است، گفت: اقدامات بیابان‌زدایی علاوه بر ایفای نقش زیست‌‌محیطی که باعثجلوگیری از بیابانی شدن اراضی و پیشروی بیابان می‌شود نقش مؤثری در فقرزدایی و محرومیت‌زدایی دارد و یکی از کارهای زیربنایی برای محرومیت‌زدایی به شمار می‌رود.

وی افزود: یکی از منشاءهای ایجاد گرد و غبار کلانشهر تهران مناطق بیابانی شهرستان ملارد در جنوب غرب پایتخت است که امیدواریم با همکاری و مساعدت دستگاه‌های ذیربط و همچنین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) اقدامات بیابان‌زدایی استمرار داشته باشد و وسعت بیشتری از اراضی بیابانی این شهرستان زیرپوشش طرحهای بیابان‌زدایی قرار گیرد.
جلالی با تأکید بر کاشت گونه‌های چندمنظوره در اجرای طرحهای بیابان‌زدایی اظهار داشت: یکی از موضوع هایی که مورد تأکید سازمان جنگل‌ها است و با جدیت دنبال می‌شود کاشت گونه‌های چندمنظوره‌است که ضمن احیای اراضی بیابانی و جلوگیری از بیابانی شدن و تثبیت شن‌های روان از لحاظ اقتصادی نیز دارای اهمیت است و در بهبود معیشت، اشتغال و کسب درآمد مردم منطقه نقش بسزایی ایفاد می‌کند.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مشارکت مردم در تمامی اقدامات اجرایی اعم از جنگل‌کاری، بیابان‌زدایی و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی را یکی از سیاست‌های راهبردی این سازمان دانست و خاطرنشان کرد: تلاش برای آبادانی سرزمین و جلوگیری از تخریب آن بالاترین خدمت به مردم است و مراقبت و نگهداری از عرصه ‌های منابع طبیعی در صورت اتکا به مردم پایدار خواهد بود.
جلالی در ادامه اضافه کرد: امسال و در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی ۹۰ هزار هکتار عملیات مقابله با پدیده بیابان‌زایی و کنترل گرد و غبار در کشور انجام خواهد شد.
*۱۲ هزار هکتار از اراضی بیابانی شهرستان ملارد زیرپوشش عملیات بیابان‌زدایی
سید علی عظیمی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ملارد در جریان بازدید رئیس سازمان جنگل‌ها و هیئت‌همراه از اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی این شهرستان گفت: تاکنون ۱۲ هزار هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان در قالب اقدامات بیولوژیکی زیرپوشش عملیات بیابان‌زدایی قرار گرفته است و ۲۰ هزار هکتار دیگر از اراضی بیابانی حوزه این شهرستان استعداد عملیات بیابان‌زدایی در قالب اقدامات بیولوژیکی را دارد.
وی افزود: در اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی گونه‌های سازگار با منطقه همچون آتریپلکس و تاغ کاشته شده است که با ایجاد پوشش مناسب مرتعی علاوه بر جلوگیری از حرکت شن‌های روان، دام‌های منطقه نیز برای تعلیف از آنها استفاده می‌کنند.