دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان از معرفی ۲۶ شرکت دانش‌بنیان به عنوان فعالان مجاز اقتصادی به گمرک جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: مشخصات ۲۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان در سامانه گمرک جمهوری اسلامی ایران درج شده است و در صورت واردات کالا به صورت اتوماتیک ترخیص این کالاها فرایند سبز را طی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر محمد صاحبکار در نشست کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان با مسوولان گمرک جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های دانش‌بنیان، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را از اصلی‌ترین اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نام برد و افزود: پنج سال گذشته که عبارت شرکت‌های دانش‌بنیان را مطرح کردیم، برخی مجموعه‌ها با آن بیگانه بودند ولی با تلاش معاونت علمی و سایر نهادها، گفتمان کشور به این سمت حرکت کرد.

وی هدف از برگزاری این نشست را ارائه راهنمایی‌هایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان جهت واردات و صادرات کالاها ذکر کرد و ادامه داد: با نهایی شدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از ۱۲۵۰۰ شرکت تقاضای خود را برای احراز صلاحیت دانش‌بنیان شدن ارائه کردند که از این تعداد شش هزار شرکت مستندات خود را تکمیل کرده و مجدداً وارد فرآیندهای ارزیابی شدند.

صاحبکار اضافه کرد: با بررسی‌های صورت گرفته تاکنون ۲۴۵۰ شرکت به عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شدند که مشمول مزایا و تسهیلات این نوع شرکت‌ها شدند.

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان با تاکید بر اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌های حمایتی گسترده‌ای از این تعداد شرکت دانش‌بنیان دارد، خاطرنشان کرد: از جمله آنها استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در محدوده شهرهای بزرگ است.

به گفته وی، با توافقات صورت گرفته شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس قوانین و مقررات می‌توانند تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، ۵۰ کیلومتری اصفهان و ۳۰ کیلومتری مشهد مستقر شوند.

وی ارائه تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی برای افراد فعال شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر حمایت‌های این معاونت ذکر کرد و یادآور شد: با توافقات صورت گرفته با ستاد کل نیروهای مسلح افرادی که در شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت دارند، ارتباط آنها با شرکت قطع نخواهد شد و در صورت اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و کسب نتایج مطلوب می‌توانند کارت پایان خدمت دریافت کنند.

صاحبکار با اشاره به حمایت‌های این معاونت در زمینه صادرات محصولات دانش‌بنیان گفت: در این زمینه کریدور صادرات برای محصولات دانش‌بنیان ایجاد کردیم که از طریق آن ۱۲ مدل حمایت به این شرکت‌ها ارائه می‌شود.

وی حمایت ۵۰ درصدی بلاعوض از کسب استاندارد اروپا در کمترین زمان را از جمله این حمایت‌ها نام برد و ادامه داد: علاوه بر آن بر اساس دستورالعمل ارائه شده ذی‌حسابان دستگاه‌های دولتی مجاز به واردات کالاهای مشابه تولید داخل نیستند.

به گفته وی، در سال‌های ۹۳ و ۹۴ لیستی از کالاهایی که ذی‌حسابان مجاز به واردات آن نبودند، تهیه شده است.

صاحبکار تسهیلات اشتغال دانش‌آموختگان برتر طرح «تهرانی‌مقدم» و ارائه تخفیف ۵۰ درصدی به شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهره‌مندی از شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های پیشرفته را از دیگر خدمات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ذکر کرد و ادامه داد: همچنین تخفیف ۱۰ درصدی برای واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، ارائه تخفیف ۳۰ درصدی برای نرم‌افزارهای حسابداری و تامین ۹۰ درصدی هزینه ثبت پتنت را از دیگر تسهیلات معاونت علمی نام برد و اضافه کرد: در کنار این تسهیلات، معافیت‌های گمرکی برای چهار دسته کالا همچون تجهیزات آزمایشگاهی برای تست کیفیت کنترل، مواد و تجهیزات، ماشین‌آلات خط تولید و کالاهای نمونه اولیه برای انجام مهندسی معکوس در نظر گرفته شده است.

صاحبکار ورود موقت را از دیگر تسهیلات معاونت علمی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان نام برد و در این زمینه توضیح داد: شرکت‌هایی که محصولی را وارد و با اعمال تغییراتی در آن مجدداً اقدام به صادرات آن می‌کنند که به این وضعیت ورود موقت می‌گویند، این شرکت‌ها بدون پرداخت حقوق گمرکی می‌توانند اقدام به واردات کالاهای خود کنند، مشروط بر اینکه یک سال پس از وارد کردن کالا اقدام به صادرات آن کنند.

وی با اشاره به تعامل میان معاونت علمی با گمرک جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: بر این اساس ۲۶ شرکت دانش‌بنیان برتر به عنوان فعالان مجاز اقتصادی به گمرک جمهوری اسلامی ایران معرفی شده‌اند. معرفی این تعداد شرکت بر اساس معیارهای مختلفی چون میزان فعالیت‌های بازرگانی و حجم واردات و صادرات آنها در طول سال بوده است.

وی همچنین از وارد شدن ۲۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان در سامانه گمرک جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: این تعداد شرکت در سامانه «بیتا» درج شده است و در صورتی که اقدام به واردات کالایی کنند، به طور اتوماتیک عناوین کالای این شرکت‌ها در سامانه درج می‌شود و این شرکت‌ها می‌توانند وارد فرایند ترخیص سبز شوند.