با توجه به گذر از عصر ارتباطات و اطلاعات به عصر محتوا، اهمیت صحبت در خصوص استارتاپ‌‌های محتوایی امروزه بیشتر احساس می‌شود چنانچه که محتوا با قلم اطلاع تفاوتهایی دارد؛ در واقع اطلاع دانشی است که بصورت عمومی ارائه میشود و به شکل عمومی در اختیار افراد قرار می‌گیرد، اما محتوا قلمی ترجیحا سفارشی شده، با محوریت کاربر محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مهدی نیامنش در خصوص استارتاپ‌های محتوایی خاطر نشان کرد: استارتاپ محتوایی یعنی شرکت و یا تیمی که در حوزه تولید، تجمیع، و زیرساخت ارائه محتوا و فروش آن مبتنی بر مدل تجاری جدید و جذاب فعالیت دارد؛ منظور از محتوا بیشتر محتواهای چند رسانه‌ای است که شامل عکس، فیلم،کارتون، انیمیشن و سایر موارد می شود.

این کارشناس حوزه استارتاپ محتوایی خاطر نشان کرد: برخی از استارتاپ های محتوایی اقدام به ایجاد و راه‌اندازی پلتفرم های ارائه محتوا می‌کنند و با قرار دادن محتوا بر روی آن، بصورت اشتراکی و یا تک فروشی، اقدام به درآمدزایی دارند، یا با تجمیع محتوای کاربر محور، از محل تبلیغات روی محتوا، مدل تجاری مورد نظر را بنا می‌کنند.

نیامنش خاطر نشان کرد:  امروزه به اکثر آیتم‌های دیجیتال که برگوشی و یا تبلت کاربر قرار می‌گیرد، اعم از برنامه (app) کاربردی، گیم و سرگرمی و... می‌توان ردپای محتوا به مفهوم اطلاع و یا دانش را پررنگ‌تر احساس کرد که در واقع محتوا محور هستند.

این استاد دانشگاه به پیچیدگی هایی که استارتاپ های محتوایی دارند اشاره کرد و خاطر نشان نمود: زمانی که از استارتاپ محتوایی صحبت می‌شود ترکیبی از چند تخصص متفاوت مطرح است؛ اعم از تخصص‌های فنی، هنری و فرهنگی که فعالیت در این حوزه را به مراتب دشوارتر و پرهزینه‌تر مینماید.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان پیک آسا تصریح کرد: علی رغم وجود نیاز شدید فعالیت در این حوزه، به علت موانع و مشکلات موجود بر سر راه این گونه استارتاپ ها، و نیز انواع مجوزهای قانونی، افراد کمتری تمایل به ورود در این نوع کسب و کار را دارند و این درحالی است که جای این گونه استارتاپ ها در کشورمان بسیار خالی است. 

نیامنش گفت: زمانیکه صحبت از یک سرویس و یا برنامه محتوایی می‌شود، دغدغه‌های بسیاری به آن افزوده می‌شود که هزینه ورود به این حوزه را بیشتر می‌کند، طبیعتا استارتاپ هایی که می‌خواهند سریع و چابک خود را به درآمدزایی برسانند وارد این حوزه‌ها نمی‌شوند و این در حالی است که عدم وجود این گونه استارتاپ ها برای کشور ما حتی در کوتاه مدت، صدمات جبران‌ناپذیر فرهنگی و اقتصادی درپی‌دارد.

این کارشناس حوزه استارتاپ محتوایی ادامه داد: در شرایط فعلی که در زیست بوم (اکوسیستم) استارتاپی کشور، انرژی قابل توجهی وجود دارد، لازم است با هدایت (یا مانع تراشی کمتر) متولیان حرکتی استارتاپ‌های محتوایی مسیر را برای این گونه فعالیتها هموارتر کنند.

وی با اشاره به رواج محتوای مناسب ایرانی و اسلامی در کشور، ادامه داد: امروز نیازمند حمایت و سوق دادن انرژی اکوسیستم استارتاپی بسوی استارتاپ‌های محتوایی هستیم و  بهتر است تا دیر نشده، نگاه سنتی و حکومتی به بحث محتوای چندرسانه‌ای تغییر یابد تا شاهد شکوفایی این حوزه از استارتاپ‌ها نیز باشیم. 

نیامنش در پایان افزود: البته اخیرا مجوزی به عنوان نماد اعتماد فرهنگی از سوی وزارت ارشاد مطرح شده که ممکن است بتواند در تسهیل موانع و مشکلات استارتاپ‌های محتوایی کمک کند و اقدام مثبتی در این زمینه محسوب شود. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج