«علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طرح غربالگری ژنتیک در ۵ استان در حال اجرا است، گفت: بنا داریم برای جلوگیری از تولد بچه های معلول آزمایش ژنتیک اجباری شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ربیعی روز جمعه در حاشیه افتتاح مرکز نگهداری شبانه روزی کودکان دارای معلولیت ذهنی و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۸۶ فرزندم تصادف کرد و بعد از تحمل مدتی کما درگذشت.

وی افزود: آن موقع سعی کردم حق السهم فرزندم را در کار خیر صرف کنم و فکر می کردم که اینجا مکان مناسبی برای این کار است و چند سالی است که در این زمینه تعلل کرده ام. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه از همان سال جزء خیرین این آسایشگاه خیریه شدم، گفت: از سال ۸۸ با دوستان این مرکز آشنا شدم. ربیعی تصریح کرد: در آن سال در دانشگاه تدریس می کردم و وزیر نبودم و نمی دانستم که قرار است روزی وزیر شوم. وی با بیان اینکه بعد از افتتاح این بخش حال خوبی به من دست داده است، اظهار داشت: این کودکان مانند فرزندان ما هستند و می خواهم به خانواده ها توصیه کنم که فرزندان معلول را رها نکنند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بارها درخواست کردیم که در صورت بروز چنین مسئله ای با مراکز ما تماس بگیرند و بچه را تحویل اورژانس اجتماعی بدهند. ربیعی گفت: اگر خانواده ناتوان تشخیص داده شوند بچه به مراکزی مشابه کهریزک انتقال پیدا می کند و نگهداری می شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برای پیشگیری از این معلولیت ها طرح غربالگری ژنتیک آغاز شده است، افزود: این کار در ۵ استان به صورت پایلوت شروع شده است که کاری انسانی و اخلاقی است. وی افزود: سعی می کنیم که برای جلوگیری از تولد بچه های معلول آزمایش ژنتیک اجباری شود.