ولادیمیر ماکی وزیر امور خارجه بلاروس در دیدار با ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، گفت: مینسک با توجه به جایگاه ویژه منطقه ای و بین المللی ایران، گسترش فراگیر روابط دوجانبه را پیگیری می کند و خواستار تلاش بیشتر برای افزایش همکاری ها در بخش های مختلف است.

به گزارش خبرگزاری موج، رحیم پور امروز(چهارشنبه) در رأس یک هیات سیاسی برای مذاکره با مقام های بلاروسی در باره روابط دوجانبه، پیگیری نقشه راه توسعه روابط دو کشور در عرصه های مختلف و همچنین مسائل منطقه ای و بین المللی وارد مینسک شد.

وزیر امور خارجه بلاروس در دیدار امروز، ضمن اشاره به سابقه روابط دوستانه و همکاری های دو کشور طی سال های اخیر، نهایی شدن توافق هسته ای و اجرای مراحل مختلف آن را ارزشمند خواند و خواهان گسترش همه جانبه روابط دو کشور در پسابرجام شد.

ماکی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به عنوان یک دوست برای بلاروس اهمیت دارد و مینسک از حمایت های تهران نیز در مجامع بین المللی بهره مند شده است. بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مینسک، وی با اشاره به موقعیت مهم جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی، تاکید کرد: بلاروس جایگاه برتر و نقش گسترده ایران در منطقه و جهان و از سوی دیگر تاثیرگذاری مثبت تهران بر روند صلح و حل و فصل مناقشات منطقه ای را ارج می نهد. وزیر امور خارجه بلاروس همچنین با مثبت خواندن روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای تسهیل در مبادلات بازرگانی، پیشبرد گفت وگوها را با هدف رسیدن به توافق برای هر دو طرف سودمند خواند. اتحادیه اقتصادی اوراسیا دربرگیرنده روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان شامل ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت و بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت است که با توجه به نزدیکی جغرافیایی با ایران، بازار بزرگی برای صادرات کالاهای ایرانی به شمار می رود. رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه نیز در دیدار با وزیر امور خارجه بلاروس ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه این کشور در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قبل و پس از برجام، گفت که مساعدتر شدن فضای همکاری ها در پرتو توافق هسته ای، مشارکت بیشتر دو کشور در روند مناسبات منطقه ای و اتحادیه های چند جانبه از جمله حضور مینسک در طرح های حمل و نقل ترانزیتی راهگذر شمال–جنوب را فراهم کرده است. بررسی مراحل پیشرفت طرح های مختلف اقتصادی دو کشور از جمله مونتاژ کامیون های ماز در تبریز، طرح تولید مشترک کامیون های معدنی بلاز در ایران و نیز پروژه های سرمایه گذاری جمهوری اسلامی ایران در بلاروس از دیگر موضوع های دیدار دو طرف اعلام شده است. براساس نقشه راه توسعه روابط که اردیبهشت ماه ۹۵ در مینسک امضا شد، ایران و بلاروس با تنظیم و اجرای برنامه های متعدد اقتصادی، صنعتی، سرمایه گذاری مشترک و بازرگانی، افزایش روابط اقتصادی دو کشور را از سالانه ۷۵ میلیون دلار کنونی به ۲۵۰ میلیون دلار تا پایان سال ۲۰۱۷ هدف گذاری کرده اند. توسعه فراگیر همکاری ها با ایران در اولویت برنامه های الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری و آندری کابیکف نخست وزیر بلاروس است که به یوری لازارچیک سفیر این کشور در تهران ماموریت دادند، توجه ویژه ای به این هدف داشته باشد.