صادرات محصولات پتروشیمی در ۴ ماهه اول سال ۴۱.۵۲ درصد رشد را تجربه کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی طی چهار ماهه اول سال‌جاری ۲۱ و ۱۱ صدم درصد افزایش داشته و در مدت یاد شده ۱۶ میلیارد و۳۰۸میلیون دلار انواع کالای غیرنفتی به خارج از کشور صادر شده است که بر این اساس تراز تجاری کشورمان در مدت مزبور مثبت بوده و در مجموع با ۳ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار مازاد تراز تجاری مواجه بوده‌ایم.عمده‌ترین دلیل افزایش صادرات غیرنفتی در مدت یادشده به رشد چشمگیر صادرات پتروشیمی با ۴۱ و ۵۱ صدم درصد و سایر کالاها با ۲۰ و ۷۱ صدم درصد اختصاص دارد. بنابراین مجموع کل صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در چهار ماهه اول سال‌جاری به ۱۶ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار رسید. این رقم در چهار ماهه اول سال گذشته با احتساب میعانات گازی ۱۳ میلیارد و ۴۶۵ میلیون دلار بود.

بنا بر این گزارش، درباره علت رشد صادرات در چهار ماهه نخست سال‌جاری، باید گفت که اقلام صادراتی کشور در چهار ماهه نخست سال‌جاری، عمدتاً با افزایش صادرات روبه‌رو بوده‌اند، به طوری که تنها ۲۰ قلم اول صادرات که بیش از ۶۰ درصد از کل آن را به خود اختصاص داده‌اند، با وجود کاهش قابل توجه کالاهایی همچون میعانات گازی، پلی‌اتیلن، متانول، اوره و… باز هم در مجموع رشدی۳۴درصدی در وزن و ۲۵ درصدی در ارزش دلاری را به خود دیده‌اند.

براساس آمار تجارت خارجی کشورمان در مدت یادشده در صادرات کالاهای پتروشیمی کشورمان شاهد رکوردشکنی سهم این کالاها از کل صادرات کشورمان بوده‌ایم، به‌طوری که با افزایش ۴۱ و ۵۱ صدم درصدی صادرات این کالاها در سال‌جاری سهم این کالاها از کل صادرات غیرنفتی نیز به ۴۱ و ۵۱ صدم درصد افزایش یافته است. در این مدت ۶ میلیارد و ۷۶۹ میلیون دلار انواع کالای پتروشیمی به وزن۱۳میلیون و ۶۸۴ هزار تن از ایران به سایر کشورها صادر شد. سهم کالاهای پتروشیمی از کل صادرات کشورمان در چهار ماهه نخست سال گذشته ۳۵ و ۵۲ صدم درصد بود.

همچنین شاهد رشد صادرات سایر کالاها در مدت یادشده بوده‌ایم به نحوی که صادرات سایر کالاها از مرز ۶ میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلار فراتر رفت و با افزایش ۲۰ و ۷۱ صدم درصدی سهم ۴۰ و ۶۴ صدم درصدی را از کل ارزش صادرات غیرنفتی کشورمان به خود اختصاص داد.

بنابراین گزارش با وجود افزایش صادرات پتروشیمی و سایر کالاها، شاهد کاهش صادرات میعانات گازی در چهار ماهه نخست سال‌جاری بوده‌ایم، به طوری که در این مدت، صادرات میعانات گازی ۸ و ۷۷ صدم درصد کاهش داشت و به مرز ۲ میلیارد و ۹۱۲ میلیون دلار رسید و سهم میعانات گازی از کل صادرات کشورمان به ۱۷ و ۸۶ صدم درصد کاهش یافت و جای خود را به محصولات پتروشیمی و سایر کالاها داد.

در عین حال گزارش گمرک اذعان دارد درآمدهای گمرکی کشورمان طی چهار ماهه اول سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش یافته است. درآمدهای گمرکی ایران در چهار ماهه اول سال‌جاری به ۴ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان رسید که این میزان درآمد ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

این در حالی است که میزان واردات قطعی کشورمان در مدت یادشده ۷ و ۱۲ صدم درصد کاهش داشته است.بنابراین گزارش، عمده‌ترین دلیل افزایش درآمدهای گمرکی استفاده از سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بوده است. گمرک جمهوری اسلامی ایران با استفاده از این سامانه انجام تشریفات واردات کالا را الکترونیکی نموده و سامانه جامع گمرکی با بهره‌گیری از حسابداری اتوماتیک اقدام به محاسبه مبالغ هر یک از اظهارنامه‌ها نموده و با ایجاد یک شناسه، پرداخت به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود. همچنین با اتصال مستقیم سامانه به بانک علاوه بر شناسایی و ثبت مستقیم هرگونه واریز، برداشت و استرداد نیز به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود. پرداخت الکترونیک از طریق پنجره واحد تجاری از دیگر قابلیت‌های این سامانه بوده که از مراجعه به بانک‌ها و نیز ارائه کاغذی اطلاعات جلوگیری نموده است.