رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از تحقق ۹۵ درصدی درآمدهای مالیاتی بودجه سال جاری خبر داد و گفت که این رقم نسبت به سال قبل ۲۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج، سید کامل تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور امروز در نشست خبری در محل این سازمان با اشاره به درآمدهای سازمان مالیاتی اظهار داشت: ۲۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که ۹۵ درصد نسبت به بودجه مصوب محقق شده و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۹ درصد رشد دارد.

وی افزود: کل مطالبات مالیاتی ۴۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که ۲۱ هزار میلیارد تومان اصل مالیات و مابقی جریمه است، همچنین ۸ هزار میلیارد تومان از طلب ها مربوط کارت های بازرگانی یکبار مصرف است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشست خبری با اشاره به اینکه در راستای تکمیل پایگاه اطلاعات هویتی سازمان مالیاتی موظفند با همکاری دیگر دستگاه‌ها این اطلاعات را داشته باشد، اظهار داشت: در حال حاضر تفاهم‌نامه همکاری با سازمان ثبت احوال، پست، ثبت شرکت‌ها، بیمه مرکزی و گمرک برای دریافت اطلاعات انجام شده تا تطبیق اطلاعات در سازمان انجام شود.

وی ادامه داد: رصد تراکنش‌های سنگین بانکی در دستور کار است، تا از نظر منشأ مورد رسیدگی قرار گیرد، تا درآمد بودن یا غیردرآمدی بودن آنها مشخص شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در مورد صندوق مکانیزه فروش، تصریح کرد: اکنون آمار دقیقی از مصرف مالیات ارزش افزوده در چرخه توزیع نداریم. بر اساس قانون برنامه پنجم و قانون مالیات‌های مستقیم صندوق مکانیزه فروش باید نصب شود و لایحه آن در مجلس بوده و کمیسیون اقتصادی اولین جلسه آن را امروز برگزار خواهد کرد.

تقوی‌نژاد تصریح کرد: مشوق‌هایی برای نصب صندوق مکانیزه فروش پیش‌بینی شده که هزینه نصب اولیه صندوق بر عهده سازمان امور مالیاتی است.

وی در مورد مالیات سلامت نیز گفت: سال ۹۴ بالغ بر ۲۷۰۰ میلیارد تومان مالیات سلامت و در ۴ ماهه اول امسال ۹۲۰ میلیارد تومان به این بخش پرداخت شده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: همچنین در سال ۹۴ مبلغ ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان عوارض به حساب شهرداری‌ها و بهیاری‌ها واریز شده است.

تقوی‌نژاد در مورد مالیات ارزش افزوده گفت: ۱۱ هزار میلیارد تومان درآمد وجود داشته که ۸۹ درصد تحقق نشان می‌دهد و ۳۵ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد دارد.

وی در مورد مالیات‌های مستقیم عنوان کرد: ۱۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات وصول شده که ۲۵ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته و ۹۹ درصد بودجه نیز محقق شده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: لایحه دوفوریتی برای کاهش مالیات حق تحقیق و پژوهش اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به ۱۰ درصد تهیه شده که روند اداری را طی می‌کند.

تقوی‌نژاد با بیان اینکه نسبت درآمد مالیاتی به تولید ناخالص داخلی در سال ۹۴، حدود ۶٫۳ درصد بوده است، ‌ اظهار داشت: ‌ نسبت درآمد مالیاتی با احتساب عوارض به GDP، حدود ۷٫۲ درصد بوده است. همچنین نسبت درآمدهای مالیاتی به هزینه‌های جاری در سال ۹۴، بالغ بر ۴۶٫۴ درصد بود.

رئیس سازمان مالیاتی افزود: نسبت درآمدهای مالیاتی به منابع عمومی بودجه در سال ۹۴ بالغ بر ۳۹٫۴ درصد گزارش شده است.

وی تأکید کرد: پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال ۹۵،۸۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به عملکرد سال ۹۴،۲۹ درصد رشد داشته که سهم مالیات‌های مستقیم ۱۷٫۳ درصد رشد و ۴۹٫۱ درصد رشد آن از محل مالیات ارزش افزوده است.

تقوی‌نژاد با بیان اینکه درآمدهای مالیاتی امسال نه با فشار به اصناف و افزایش نرخ‌ها بلکه از طریق شناسایی مؤدیان جدید انجام خواهد شد، تصریح کرد: برنامه هدفمند برای مقابله با فرار مالیاتی، وصول بدهی‌های مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی داریم.

به گفته رئیس سازمان مالیاتی، یکی از مهمترین موضوعاتی که پیگیری می‌شود همگرایی با مردم و مؤدی‌مداری است و در این راستا نباید انگیزه سرمایه‌گذاری در میان مردم از بین برود. و امسال افرادی که بخواهند سرمایه‌گذاری انجام دهند منابع آنها با نرخ مشارکتی سیستم بانکی به عنوان هزینه قابل قبول پذیرفته می‌شود.

تقوی‌نژاد در مورد وصول مطالبات قطعی شده سازمان نیز یادآور شد: از ابتدای امسال تا تیر ماه ۴۵۰۰ میلیارد تومان از کل معوقات وصول شده است و ۸ هزار میلیارد تومان از این بدهی‌ها مربوط به کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف است که با وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت و اتاق‌های بازرگانی تفاهم شده تا این موضوع ساماندهی شود اگر بخواهند کارت‌های بازرگانی تمدید شود باید مفاصا حساب آنها تسویه شود. همچنین پیشنهاد دادیم که در مبادی ورودی کشور برای واردات علی‌الحساب ۲ تا ۴ درصد مالیات گرفته شود.