وزیر کشور از حمایت این وزارتخانه از طرح‌های اشتغال‌زا و سرمایه‌ای در روستاها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در نشست ارزیابی طرح همیار روستایی که با حضور همیاران این طرح در محل وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه لازم است سایر دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌های دیگر در زمینه توسعه وارد شوند، گفت: امیدواریم این حرکت تبدیل به یک سنت حسنه شود و مراکز دانشگاهی و اجرایی از وضعیت یکدیگر در پیشبرد اهداف و حل مشکلات استفاده کنند.

وی اظهار کرد: توقع ما در این طرح از همیاران این است که علاوه بر صحبت با مردم و شناسایی مشکلات آنها با فضا و محیط جغرافیایی روستاها ارتباط مستمری داشته باشند تا به شناخت و درک علمی از معضلات، تهدیدها و فرصت‌های روستا به دست آورند.

وزیر کشور با بیان اینکه لازم است همیاران دیدگاه و شناخت خود از مسائل مختلف روستا را مکتوب کنند، گفت: نگاه جغرافیایی باید مبتنی بر رابطه انسان و محیط روستا باشد و شایسته است همیاران این طرح مدل علمی مبتنی بر نظریه‌های تئوری انتخاب کرده و براساس آن اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه مطالعات باید طبقه بندی شده و مبتنی بر روش‌ها و شیوه‌های علمی باشد، تصریح کرد: سه مولفه انسان، طبیعت و جغرافیا باید سرلوحه اقدامات همیاران قرار گیرد و انتظار داریم یک روش علمی فیمابین اطلاعاتی که همیاران از روستاها به دست می‌آورند باشد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه تمام تلاش خود را نسبت به ارتقای سطح زندگی در روستاها و توانمندسازی مردم و بهبود وضعیت آنها به کار خواهیم بست، گفت: خروجی این طرح باید دارای ارزش افزوده، ابتکار، نوآوری، نبوغ و… باشد و همیاران باید همه خلاقیت‌های روستاها را در یک بانک اطلاعاتی ثبت کنند.

وی با بیان اینکه ۴۰ میلیارد دلار ارزش افزوده زعفران در دنیا است، ادامه داد: این در حالی است که سهم ایران به عنوان بزرگترین صادرکننده زعفران تنها یک درصد است چرا که در دنیا زعفران را به سایر محصولات قابل استفاده تبدیل می‌کنند اما در ایران این گونه نیست و لازم است با کمک همیاران، خلاقیت‌ها در روستاها از سطح عبور کرده و به عمق برسیم.

وزیر کشور با بیان اینکه این وزارتخانه از طرح‌های سودآور و اشتغال‌زا در روستاها حمایت می‌کند، گفت: گزارش نهایی که همیاران از وضعیت و مشکلات روستاها ارائه می‌کنند باید با پیشنهادی برای حل مشکلات روستانشینان ارائه شود تا در وزارت کشور این پیشنهادات مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دانشجویان دکترایی که در این طرح با وزارت کشور همکاری می‌کنند می‌توانند یافته‌های علمی و نهایی خود را در کلاس‌های درسی برای سایر دانشجویان ارائه کنند گفت: گاهی مواقع از شعار هر روستا یک محصول انتقال می‌شود و این در حالی است که شعار ما مبتنی بر ایجاد یک برند در هر روستا است که در همه دنیا این اقدام در راستای ایجاد انگیزه انجام می‌شود.

رحمانی فضلی افزود: باید شناسنامه روستایی برپایه جغرافیا تهیه شود تا خلاقیت‌های موجود در هر روستا احصا شود.