وزیر اقتصاد در سفر خود به پکن ضمن تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی از طریق فعالان اقتصادی برای برقراری روابط با بانک های بزرگ کشور چین رایزنی کرده است و در این سفر تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، علی طیب‌نیا که به منظور شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین روز دوشنبه ۲۵ مردادماه به چین سفر کرده بود، ضمن شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی، تفاهم‌نامه‌هایی را با مسئولان اقتصادی چین امضا کرده و با فعالان اقتصادی ایرانی مقیم چین گفت‌وگو کرد.

وی همچنین با گائو هو چنگ وزیر بازرگانی چین دیدار کرد و در این دیدار بر اجرایی‌شدن تفاهم‌نامه جاده ابریشم نوین که در سال گذشته و در جریان سفر رئیس‌جمهور به چین امضا شده بود، تاکید کرد.

طیب‌نیا تاکید کرد: در چارچوب راهبرد مورد علاقه ریاست جمهوری ایران و چین مایل به گسترش همه‌جانبه مناسبات در تمامی بخش‌ها به‌ویژه توسعه همکاری‌های اقتصادی و زیربنایی همراه با رفع محدودیت‌های موجود با چین بوده و این اجلاس نیز به نوعی اجرایی کردن توافقات مورد نظر و برطرف کننده موانع در همکاری‌های دو کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به همکاری و مراوده جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین از گذشته‌های دور تاکنون، گفت: با رفع تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ایران برقرار بود این همکاری‌ها می‌تواند ابعاد جدید و گسترده‌تری به خود بگیرد. نگاه ایران در رابطه با چین ایجاد روابط راهبردی است و نباید اجازه داد فراز و نشیب‌های سیاسی، اقتصادی، منطقه‌ای و بین‌المللی این روابط را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وزیر اقتصاد اظهار کرد: روابط ایران و چین فقط در بخش‌های تجاری خلاصه نمی‌شود و همکاری‌های اقتصادی، اجرای پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مستقیم در حال تبدیل شدن به نقش ممتاز در این روابط هستند. ضرورت دارد روابط کارگزاری بین بانک‌های بزرگ دو کشور برقرار شود و این موضوع می تواند بسترهای لازم را برای توسعه فراهم سازد.

وی همچنین درباره تامین مالی بلندمدت طرح‌ها، استفاده از فرصت‌های همکاری در زمینه های مختلف به ویژه در بخش های راه آهن، انرژی، نیروگاه و صدور مجوز برای بازگشایی شعبه‌های بانک های ایرانی در چین سخن گفت.

در این دیدار، وزیر بازرگانی چین نیز اظهار کرد: فرصت‌های قابل توجهی برای توسعه روابط دو کشور ایجاد و به بهره برداری رسیده است و هنوز هم عرصه‌های دیگری در بخش های مختلف وجود دارد که می توان با تنظیم برنامه های جدیدتر نسبت به توسعه آن اقدام کرد.

گائو هو چنگ با اشاره به رفع تحریم ها علیه ایران گفت: این اتفاق که سال‌های گذشته به خوبی شرایط سیاسی و اقتصادی ایران را تغییر داد و دولت چین از بابت این تحولات بسیار خرسند است.

وی خاطرنشان کرد: نشست پانزدهم کمیسیون اقتصادی دو کشور در سال ۱۳۹۲ تاکنون حجم همکاری‌ها و مبادلات دو کشور چشم‌گیر و رو به توسعه بوده است و چین همواره ایران را به عنوان یکی از شرکای مهم تجاری خود تلقی می‌کند.

وزیر بازرگانی چین در این خصوص ادامه داد: براساس آمارهای رسمی موجود چین در نیمه اول سال جاری میلادی ۱۵ میلیون تن نفت از ایران خریداری کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد همراه بوده است. در زمینه سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران توسط شرکت‌های چینی تا پایان ماه ژوئن(خرداد - تیر) آمارها نشان‌دهنده رقم ۴ میلیارد و ۱۸۰ میلیون دلار است.

وی تاکید کرد: همه موارد به خوبی نشان می دهد که ایران و چین دوستانی قابل اعتماد برای هم هستند که این روابط خوب و مثبت می تواند تداوم داشته باشد. پیشینه مناسبات اقتصادی دو کشور نشان می دهد که رشد شتابان همکاری های تجاری ایران و چین در سال ۱۹۹۴ به حدود ۴۰ میلیارد دلار، در سال ۲۰۱۳ به ۵۱ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۴ رشد شتابان بیشتری یافته است.

گائو همچنین از آمادگی کشورش برای اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی مشترک خبر داد و گفت: ‌ پکن آماده همکاری های بیشتر در حوزه‌های انرژی و نفت است.

در پایان دیدار طیب‌نیا و گائو، یادداشت تفاهم همکاری میان این دو وزیر امضا شد. علاوه بر این، یک سند همکاری دیگر میان وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران و بانک صادرات و واردات چین(اگزین بانک) به امضا رسید.

طیب‌نیا در بخشی از سفر خود، در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران که در پکن برگزار شده بود شرکت کرد. در این همایش بیش از ۲۰۰ نفر از فعالان اقتصادی، تجار، صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاری چین حضور داشتند.

او در این همایش گفت: ایران به منظور انجام مبادلات انرژی، کالا و تجارت با کشورهای مختلف جهان در موقعیت بی بدیلی قرار دارد و به رغم بحران های اخیر منطقه ایران به عنوان امن ترین کشور از موقعیتی استثنایی برای جذب سرمایه های خارجی برخوردار است.

وی دیگر مزیت‌های سرمایه گذاری در ایران را امکان نقل و انتقال اصل سود و سرمایه و همچنین عدم نیاز به مجوز صادرات کالا و تولید برای سرمایه گذاران خارجی عنوان کرد.

طیب‌نیا اظهار کرد: براساس موافقت نامه دوجانبه ای که میان دو کشور امضا شده است تمامی تسهیلات برای سرمایه گذاران چین در ایران فراهم شده است بنابراین سرمایه گذاری و همکاری‌های اقتصادی در حوزه های مختلف نظیر انرژی، حمل و نقل، معدن، ارتباطات، مدیریت منابع آب، سوییفت و … می تواند از اولویت های سرمایه گذاری ایران برشمرده شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در عین حال در سال های گذشته و به رغم وجود محدودیت های تجارت با ایران روابط اقتصادی دو کشور نه تنها کاهش نیافت بلکه از رشد اقتصادی مناسبی هم برخوردار شد. روند همکاری‌های دو کشور در سال های اخیر بیانگر این است که ایران به چین نه به صورت یک شریک عادی بلکه به عنوان یک شریک راهبردی نگاه می‌کند.