پایگاه اطلاع رسانی و خبری ویژه همکاری های اقتصادی و بازرگانی با روسیه و منطقه پیرامونی از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو با حضور محمود واعظی و الکساندر نوواک رییسان ایرانی و روسی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری موج، رونمایی از پایگاه خبری اقتصادی سفارت ایران به زبان های روسی و فارسی امروز (جمعه) در پایان مذاکرات هیات های ایران و روسیه به ریاست واعظی و نوواک با حضور خبرنگاران و کارشناسان اقتصادی در مسکو برگزار شد.
این پایگاه، امکانات اطلاع رسانی آن و همچنین تاثیر آن بر بخش های مختلف روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور از سوی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه معرفی و شرح داده شد. کمک فراگیر به گسترش روابط اقتصادی، افزایش همکاری ها، ایجاد شناخت بیشتر و بهتر از قوانین و مقررات مرتبط، توسعه فرصت های ارتباط بین بخش های خصوصی دو کشور و همچنین برنامه ریزی ورود به عرصه های نوین مناسبات از جمله کاربردهای پایگاه اقتصادی سفارت ایران در مسکو خواهد بود. این پایگاه همچنین در چارچوب اجرای پرشتاب تر برنامه های مدون سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه از آغاز کار دولت یازدهم برای اجرای نقشه راه توسعه روابط دو کشور در عرصه های مختلف بویژه اقتصادی و صنعتی هدف گذاری شده که در تازه ترین پیشرفت سبب حدود ۶۹ درصد افزایش در ارزش روابط بازرگانی در شش ماهه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است. در نشست امروز واعظی و نوواک نیز که با حضور سفیر ایران برگزار شد در زمینه افزایش همکاری ها در عرصه های مختلف بویژه نفتی و گازی، بانکی و همکاری های بین استانی توافق شد. همچنین در این مذاکره لزوم آمادگی و برنامه ریزی مشترک دو کشور برای بیشترین استفاده از دستاوردهای دیدار پیش بینی شده حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رییسان جمهوری ایران و روسیه که قرار است ماه جاری در باکو برگزار شود، مورد تاکید قرار گرفت. وزیر ارتباطات در مدت حضور سه روزه خود در مسکو با ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با موضوع تجارت آزاد بین تهران و این اتحادیه با تعرفه صفر و کم برای کالاهای مورد توافق، نیکلای نیکیفروف وزیر ارتباطات و رسانه های جمعی و همچنین دنیس مانتوروف وزیر صنعت و تجارت روسیه با موضوع توسعه هر چه بیشتر روابط دو جانبه و اقتصادی در منطقه دیدار و مذاکره کرد. از آغاز روی کار آمدن دولت یازدهم، ایران و روسیه با اجرای راهبرد افزایش همکاری های دوجانبه و همگرایی منطقه ای، روابط اقتصادی رو به رکورد خود را تحرک بخشیدند. پایین ترین سطح روابط تجاری دو کشور در سال ۱۳۹۲ با سقوط از چهار میلیارد دلار به کمی بیش از یک میلیارد دلار تجربه شد. در چارچوب اقدام های دولت یازدهم، سال۲۰۱۴ ارزش اقتصادی روابط دو کشور به حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید، سال ۲۰۱۵ نیز حدود ۳۰ درصد رشد کرد و براساس آمارهای تازه اعلام شده در شش ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵، حدود ۶۹ درصد بیشتر شده است. اتحادیه اقتصادی اورآسیا نیز با جمعیتی بیش از ۱۸۰ میلیون نفر دربرگیرنده پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است که بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارند و با توجه به نزدیکی جغرافیایی، بازار بزرگی برای صادرات کالاهای ایرانی به شمار می روند و برقراری تجارت آزاد نیز می تواند فرصت های زیاد همه جانبه ای را برای بخش خصوصی ایران و کشورهای عضو این اتحادیه ایجاد کند.