مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران با اشاره به مشکلات شغلی فارغ‌التحصیلان داروسازی از مسوولان خواست که به جای توسعه کمی میزان جذب دانشجو در رشته داروسازی، برای آینده شغلی آنها ظرفیت سازی کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، حمید خیری ضمن ابراز نگرانی در خصوص آینده شغلی فارغ التحصیلان جدید رشته داروسازی اظهار داشت: رشته داروسازی در طول سال‌های گذشته همواره یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین رشته‌های دانشگاهی بوده است که متاسفانه گسترش کمی دانشکده‌های داروسازی و افزایش کمی تعداد پذیرش دانشجو در آن‌ها بدون توجه به نیازسنجی‌های کشور صورت گرفته و این موضوع می‌تواند مخاطرات متعددی را برای این رشته به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که در خصوص این رشته، تنها ظرفیت سازی جذب دانشجو در دانشگاه‌های سراسر کشور اعم از دولتی و آزاد صورت گرفته، ولی سیاستگذاران در خصوص ظرفیت‌سازی شغلی برای فارغ‌التحصیلان آن برنامه‌ای پیاده نکرده‌اند. این در حالی است که در همه جای دنیا گسترش دانشکده‌ها بر اساس نیاز سنجی صورت می‌گیرد.

خیری معتقد است که ظرفیت پذیرش دانشجو در این رشته طی یک تا دو دهه اخیر حدود سه برابر شده است، ولی برای آینده شغلی این فارغ التحصیلان، از نظام «راه بنداز، جا بنداز» استفاده شده است. این درحالی است که هزینه های سنگینی برای آموزش این جوانان صورت گرفته است و بیکاری آنها مصداق بارز اصراف(بازگرداندن)، بی‌برنامه‌گی، عدم آینده‌نگری و خروج از ریل اقتصاد مقاومتی است.

خیری تصریح کرد: هدایت شغلی فارغ التحصیلان برای ورود به بازار کار موضوع بسیار مهمی است. فارغ التحصیلان در خصوص آینده شغلی خود نگرانی‌های زیادی دارند و این نگرانی‌ها بارها موجب برخی اعتراضات و حتی نامه نگاری‌های از سوی آنان با مسوولین شده است. انگیزه‌های ادامه تحصیل در برخی دانشجویان در حال خشک شدن است و این هشداری است که باید جدی گرفته شود.

به گفته خیری، برخی تصور می‌کنند که هر داروساز طبیعتا یک داروخانه دارد و از این طریق امرار معاش می‌کند. ولی این تصور کاملا باطل است. در حال حاضر حدود ۱۱ هزار داروخانه در سراسر کشور وجود دارد و بازار دارویی کشور و ظرفیت تاسیس داروخانه محدود است. اقصاد داروخانه موضوعی است که اجازه نمی‌دهد که هر فارغ التحصیلی امکان تاسیس یک داروخانه داشته باشد.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی داروخانه‌ها تاکید کرد: تاسیس و اداره کردن داروخانه هر چند از دور ممکن است بسیار خوشایند و با شکوه جلوه کند، ولی به دلایل مختلف با دشواری‌های بسیار روبرو است. این دشواری‌ها سبب می‌شود که فارغ التحصیلان داروسازی که بنیه مالی قوی‌ای نیز در ابتدای خوداشتغالی ندارند، از آن صرفه نظر کنند.

به گفته خیری، این دلایل بیشتر جنبه اقتصادی دارند. دلایلی همچون تعدد و تکثر داروخانه‌های دولتی، افزایش بی‌رویه تعداد داروخانه‌ها، پایین بودن سود دارو، وضع مالیات‌های سنگین، عدم تعریف تعرفه مشاوره دارویی و مطالبات داروخانه‌ها از سازمان‌های بیمه‌گر، اقتصاد داروخانه را تحت فشار قرار داده است.

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان در پایان تصریح کرد: معضلات و مشکلات پیش روی داروسازان جوان بسیار زیاد است و به نظر می‌رسد زمان سامان بخشیدن به این مشکلات و اصلاح تصمیمات غیر کارشناسی فرا رسیده است و درخواست مشخص ما از دولت محترم و مجلس شورای اسلامی این است که فضای لازم برای بهبود آینده شغلی فارغ التحصیلان داروسازی را فراهم سازند.