دولت ژاپن در نظر دارد برنامه محرک اقتصادی خود را اعلام کند که در این برنامه برای تورم دو درصدی هدف گذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بلومبرگ، بر اساس گفته های مدیر ارشد شرکت خدمات سرمایه گذاری UBS، بانک مرکزی ژاپن احتمال دارد که برای رسیدن به تورم ۲ درصدی که هدف این کشور است، از یک برنامه محرک رونمایی کند.

مارک هائفله افسر ارشد سرمایه گذاری جهانی در شرکت خدمات سرمایه گذاری UBS گفت: «ژاپن برای اینکه بتواند شوک و تحرکی را در بازار ایجاد کند هر کاری خواهد کرد. این کشور ممکن است در هر دو بخش پولی و مالی برنامه محرک را اجرا کند، اگرچه برای رسیدن به تورم ۲ درصدی نیاز به محرک های بیشتری است، اما اکنون به نظر می رسد که از محرک های مختلفی استفاده خواهد کرد.»

هاروهیکو کورودا رییس بانک مرکزی ژاپن هفته گذشته اعلام کرد که تردیدی در مورد افزایش محرک های پولی ندارد. وی در حاشیه نشست بانک های بزرگ مرکزی جهان در آمریکا نیز اعلام کرد که بانک مرکزی ژاپن برای رسیدن به ثبات قیمت، با دقت بسیاری سیاست گذاری خواهد کرد.

قیمت مصرف کننده به جز مواد غذایی تازه که معیار سنجش تورم در بانک مرکزی ژاپن است، در جولای سال جاری میلادی نسبت به همین زمان در سال گذشته ۰,۵ درصد کاهش یافته است که بیشترین کاهش از مارس ۲۰۱۳ و آغاز اجرای محرک های بی سابقه در ژاپن به شمار می رود.

هزینه های خانوارهای ژاپنی ۵ ماه متوالی است که افت داشته است. علاوه بر آن بازار خرده فروشی نیز روندکاهشی داشته است.

هائفله که مسوولیت نظارت بر سیاست و استراتژی سرمایه گذاری حدود ۲ تریلیون دلاری دارایی های UBS را بر عهده دارد، گفته است که ناتوانی ژاپن در رسیدن به اهداف دولت و بانک مرکزی، این کشور را در شرایط مخاطره انگیزی قرار داده که باید از آن خارج شوند.

علاوه بر این، بانک مرکزی ژاپن هم اکنون در حال بازبینی سیاست های پولی خود تا پیش از نشست سپتامبر این بانک است. تصمیمات جدید ژاپن حول محور اجرای محرک های بیشتر مبتنی بر تغییرات نرخ ین خواهد بود. همه امیدوارند که ژاپن دوباره بتواند با محرک هایی که در بازار ایجاد می کند، تورم کشورش را کاهش دهد.