تارنمای گرجستانی جورجیا تودی در گزارشی به نقل از آرتسویک میناسیان(Artsvik Minasyan) وزیر اقتصاد ارمنستان نوشت که تهران و ایروان در حال تشکیل منطقه آزاد تجاری در منطقه جنوبی مگری(Meghri) ارمنستان هستند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از جورجیا تودی دیروز (۸ شهریور) به نقل از میناسیان خبر داد که این منطقه آزاد روابط ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را که روسیه نقش پررنگی در آن دارد شتاب می دهد. ارمنستان در ژانویه سال ۲۰۱۵ به اتحادیه مزبور پیوست.

بر اساس این گزارش، کالاهای دو کشور از همان رژیم تعرفه ترجیحی ای که ارمنستان با اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، سوییس و ژاپن برقرار کرده برخوردار خواهند شد. هوویک آبراهامیان(Hovik Abrahamyan) در ۲۲ اوت(۱شهریور) امسال طرح تشکیل این منطقه آزاد تجاری را اعلام کرد و خبر داد که تولید و صادرات کالاها از طریق این منطقه انجام خواهد شد. جورجیا تودی در ادامه نوشت که ایران نیز مایل است تا روابط نزدیکی با ارمنستان برقرار کند تا بتواند با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا سرمایه گذاری های مشترک انجام داده و کالاهای خود را به این بازار مشترک صادر نماید. از زمان توافق هسته ای، تجار و بازرگانان کشورهای غربی و اوراسیا دسته دسته به تهران می روند و این کشور را دارای قابلیتهای بالقوه عظیمی برای سرمایه گذاری پرسود می دانند. به گزارش ایرنا، ایران و ارمنستان به تازگی تفاهم نامه لغو روادید میان دوکشور را اجرایی کردند و دو کشور عزم خود را جزم کرده اند تا روابط اقتصادی خود را گسترش دهند. ' اتحادیه اقتصادی اوراسیا ' که گفته می شود بزرگترین اتحادیه جدید اقتصادی جهان پس از اتحادیه اروپا خواهد بود، بیش از ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت و بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد. تولید ناخالص داخلی این کشورها فراتر از چهار تریلیون دلار در سال بر آورد می شود.