«زیگمار گابریل» وزیر اقتصاد آلمان امروز(یکشنبه) مدعی شد، مذاکرات پیمان بازرگانی آزاد میان اتحادیه اروپا و آمریکا به شکست انجامیده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی در این رابطه افزود: گرچه هیچ کس به این موضوع معترف نیست، اما این مذاکرات در عمل شکست خورده است.

گابریل که معاون صدر اعظم کشورش نیز است، ادامه داد که در ۱۴ دور مذاکرات انجام شده، حتی روی یک فصل از ۲۷ فصل این پیمان، توافقی صورت نگرفته است. وی این پیمان را که به «شراکت بازرگانی و سرمایه گذاری فرا اقیانوس اطلس»(TTIP) معروف شده است، کاملا خلاف پیمان تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا دانست که از دیدگاه او «برای همه طرف ها عادلانه تر است» گفت و گوها بر سر این پیمان که قرار است به حذف ۹۷ درصد از تعرفه های مالیاتی منجر شود، از ژوییه ۲۰۱۳(خرداد ۱۳۹۲) در جریان بوده است. یکی از بزرگترین موانع موجود بر سر راه امضای این پیمان، نگرانی اروپایی ها درباره واردات محصولات غذایی اصلاح شده ژنتیکی از آمریکا عنوان شده است. انتقاد های دیگر نیز علاوه بر بحثحفاظت از محیط زیست، مقررات بانکی و حق حاکمیت ملی برای کشورها، عمدتا بر نگرانی اروپا از رقابت با شرکت های بزرگ آمریکایی متمرکز است.