شرکت نفت و پتروشیمی ساینوپک، بزرگترین پالایشگاه نفتی دنیا در نیمه نخست سال جاری با افت ۲۲ درصدی سود مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بلومبرگ، ‌ بر اساس اعلام بیانیه شرکت ساینوپک چین درآمد خالص شرکت این شرکت با افتی ۲۲ درصدی به ۱۹٫۹ میلیارد یوآن(۳ میلیارد دلار) رسیده است. کل درآمد این شرکت نیز با افتی ۳۷ درصدی ۸۷۹٫۲ میلیارد یوآن گزارش شده است.
افت درآمد ساینوپک به عنوان یکی از سه شرکت نفت بزرگ چین در حالی رخ داده، که سود شرکت رقیب پتروچاینا(بزرگترین تولیدکننده کشور) ۹۸ درصد کاهش داشته است و شرکت سی‌نوک، بزرگترین شرکت اکتشاف دریایی چین در نیمه نخست سال برای اولین بار با ضرر مواجه شد.
پالایشگاه‌های نفت معمولا با افت قیمت نفت سود می‌کنند، چرا که هزینه‌های تهیه خوراک آنها کاهش می‌یابد، با وجود این، ساینوپک همچنان نسبت به سقوط قیمت نفت آسیب پذیر است. قیمت هر بشکه نفت برنت در نیمه نخست سال جاری به طور متوسط ۴۱ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افتی ۳۰ درصدی نشان می‌دهد.
تولید نفت و گاز
تولید نفت و گاز شرکت ساینوپک در نیمه نخست سال جاری با افتی ۱۱٫۴ درصدی نسبت به سال گذشته به ۱۵۴٫۲ میلیون بشکه رسیده، در حالی که تولید گاز طبیعی این شرکت با ۱۰ درصد افزایش ۳۸۸٫۷ میلیارد فوت مکعب گزارش شده است. قیمت محقق شده نفت خام با افتی ۲۶ درصدی به ۱۵۹۶ یوآن به ازای هر تن رسیده در حالی که این قیمت برای گاز طبیعی با ۱۹ درصد کاهش ۱۲۶۷ یوآن برای هر هزار مترمکعب گزارش شده است.
در نیمه دوم سال، انتظار می‌رود تولید نفت خام و گاز طبیعی ساینوپک به ترتیب به ۱۴۷ میلیون بشکه و ۴۲۱٫۲ میلیارد فوت مکعب برسد. بر اساس اعلام شرکت ساینوپک، توان عملیاتی پالایش این شرکت در نیمه دوم سال از ۱۱۵٫۹ میلیون تن به ۱۲۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.
در اوایل سال جاری به دلیل سیاست‌ دولت در خصوص متوقف ساختن تنظیم قیمت سوخت در زمانی که قیمت نفت زیر بشکه‌ای ۴۰ دلار بود، پالایشگاه‌های نفت خام چین تقویت شدند، اما با تداوم افت قیمت بنزین و گازوئیل به شدت ضربه خوردند.
کندی تقاضا
پالایشگاه‌های چین در نیمه نخست سال ۲۰۱۵ بیشترین میزان نفت خام را پالایش کردند. در پی کندی رشد تقاضا، ‌ سود تولید سوخت پس از ادغام پالایشگاه‌های اگزون‌موبیل و رویال داچ‌شل شروع به سقوط کرد. در سه‌ماهه دوم سال، حاشیه سود صنعت پالایش در جهان به طور متوسط بشکه‌ای ۱۳٫۸۰ دلار گزارش شده که نسبت به سال گذشته بیش از ۱۹ دلار کاهش داشته است. در پی سقوط شدید حاشیه سود، پالایشگاه‌های آسیایی از سنگاپور تا کره‌جنوبی در حال کاهش نرخ عملیاتی خود هستند.
هزینه‌های بالا و قیمت‌های پایین نتیجه کاهش تولید نفت خام چین بوده است جایی که نگهداری میادین قدیمی نفت بسیار گران شده است. کل تولید نفت چین در هفت ماه نخست سال ۵٫۱ درصد کاهش داشته در حالی که تولید گاز طبیعی این کشور در همین مدت ردشی ۳٫۱ درصدی را تجربه کرد.
ساینوپک اعلام کرد هزینه‌های سرمایه‌گذاری این شرکت در نیمه نخست سال ۱۳٫۵ میلیارد یوآن بوده است.