به گفته معاون وزیر نفت عراق، دولت بغداد به شدت نیازمند منابع مالی است. او اظهار کرده است که این مسیر جایگزین می تواند ایران یا کشور دیگری باشد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، فیاض النعمه معاون وزیر نفت عراق در گفت و گو با خبرنگاران پیش از نشست وزاری نفت اوپک در وین از برنامه آن دولت برای فروش نفت از طریق ایران خبر داده است.
رویترز در گزارشی مفصل و اختصاصی در این باره نوشته است: دولت عراق در نظر دارد تا نفت خام خود را از طریق ایران به فروش برساند این بدان خاطر است که مذاکرات مقام های بغداد با نمایندگان اقلیم کردستان عراق بر سر درآمدهای نفتی با شکست مواجه شده است. سازمان بازاریابی نفت دولت عراق قرار است هفته اینده با مقام های اقلیم مذاکراتی را داشته باشد. این مذاکرات حول محور صادرات نفت عراق از طریق ترکیه خواهد بود. النعمه در گفت و گو با رویترز خبر داده در صورتی که مذاکرات به توافقی منحر نشود دولت عراق راه های جایگزین را انتخاب خواهد کرد؛ چرا که به گفته او دولت بغداد به شدت نیازمند منابع مالی است. او اظهار کرده است که این مسیر جایگزین می تواند ایران یا کشور دیگری باشد.
رویترز در ادامه اشاره می کند که ایران پس از عربستان سعودی دومین تولید کننده بزرگ اوپک است و بیش از ۹۵ درصد از درآمدش وابسته به فروش نفت است. این خبرگزاری می نویسد: ایران اکنون با کاهش قیمت نفت مواجه شده است و تهدید داعش نیز در نزدیکی مرزهایش وجود دارد. اقلیم کردستان عراق روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کند و آن را از طریق ترکیه صادر می کند. بغداد نمی تواند این میزان را از طریق ایران صادر کند اما خواهد توانست ۱۵۰ هزار بشکه نفت در روز را از طریق ایران از نزدیکی استان کرکوک انتقال دهد. در صورتی که این امر محقق شود توافق بین ایران و عراق می تواند مشابه توافق ایران با کشورهای حوزه دریاچه خزر باشد. این موضوع را منبعی اعلام کرده است که نخواسته نامش فاش شود.
این خبرگزاری درباره جزئیات واردات نفت خام عراق توسط ایران می نویسد: ایران این نفت را وارد پالایشگاه های خود کرده و آن را از خلیج فارس صادر می کند. عراق بنادری در خلیج فارس دارد اما آن ها متصل به حوزه های نفتی شمال کرکوک از طریق خطوط لوله نیستند. شرکت نفت دولتی عراق کار انتقال نفت را از طریق خطوط لوله تحت کنترل دولت اقلیم به ترکیه در هفته گذشته انجام داده است. معاون وزیر نفت عراق گفته است که این شاهدی است که نشان می دهد بغداد حسن نیت دارد و از کردها برای آغاز مذاکرات دعوت کرده است. او گفته است که انتقال نفت از این مسیر به دستور حیدر البعادی نخست وزیر عراق و برای درک متقابل میان اربیل و بغداد اتخاذ شده است. عبادی روز سه شنبه گفت که این تصمیم برای جلوگیری از اسیب رسانی به مخازن صورت گرفته است.
معاون وزیر نفت عراق اظهار کرده است که استخراج نفت خام از شمال کرکوک در هفته گذشته در حدود ۷۵ هزار بشکه در روز بوده است که نصف میزان پیش از ماه مارس است زمانی که این فرایند متوقف شده بود.
او اشاره کرده است که در مذاکرات باید توافقی با کردها حاصل شود تا انتقال نفت بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز باشد. النعمه اظهار کرده است که ۲۰ هزار بشکه در روز به پالایشگاه سلیمانیه انتقال داده خواهد شد و ۳۰ هزار بشکه در روز در کرکوک مورد عملیات لازم قرار خواهد گرفت.
این خبرگزاری در ادامه اشاره می کند که دولت اقلیم کردستان عراق ماه مارس خواستار از سرگیری انتقال نفت کرکوک از سوی دولت بغداد برای حمایت از مبارزات علیه داعش شد. منابعی در اربیل اما می گویند که اختلاف نظر بر سر جریان نفت کرکوک سبب شده تا مبارزه کردها علیه داعش پیچیده تر شود.