جمهوری اسلامی سعی در گسترش روابط خود کشورهای آمریکای لاتین دارد ظریف در دیدار با همتای کوبایی خود گفته است: «ما فصل تازه‌ای را در مناسبات خود با کوبا آغاز می‌کنیم. روابط اقتصادی دوکشور طی این سفر گسترش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دویچه‌له، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در آغاز سفر یک‌هفته‌ای خود به آمریکای لاتین مورد استقبال گرم مقامات کوبا قرار گرفت. کوبا نخستین ایستگاه سفر یک‌هفته‌ای وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه او است. این هیات نمایندگان ده‌ها موسسه بزرگ اقتصادی خصوصی و دولتی و نیز کارآفرینان و تولیدکنندگان ایرانی را در بر می‌گیرد.
وزیر امور خارجه ایران پس از مذاکره با برونو رودریگز، همتای کوبایی خود گفت: «ما فصل تازه‌ای را در مناسبات خود با کوبا آغاز می‌کنیم. روابط اقتصادی دوکشور طی این سفر گسترش خواهد یافت.»رودریگز نیز برای وزیر خارجه ایران " موفقیت در امر سیاست خارجی " آرزو کرد. وزیر خارجه کوبا در این باره گفت: «برای ایران و دیگر کشورهای جهان آرزوی استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی را می‌کنیم.»دو کشور کوبا و ایران بر تعمیق روابط میان دوکشور و همبستگی در برخورد با آمریکا تاکید کردند.. کوبا در پی نزدیکی به آمریکا، مناسبات دیپلماتیک با واشنگتن را از سر گرفته است.حدود۱۰روز پیش ریکاردو کابریساس، معاون رئیس جمهوری کوبا و وزیر اقتصاد این کشور به همراه هیئتی راهی ایران شده و طی این سفر با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود.کوبا در پی بحران اقتصادی در ونزوئلا و مشکلات این کشور در صادرات نفت، اکنون می‌کوشد تا همکاری‌های نفتی خود را با کشورهایی چون ایران توسعه دهد. جمهوری اسلامی نیز در تلاش است تا با این اقدام خود گامی جدید در تحکیم روابط با کشورهای آمریکای جنوبی بردارد و این روابط را گسترش دهد.