آشفته بازار و گرانفروشی گوشت مرغ گه‌گاه و در ایام خاص و پر مصرفی مانند شب عید یا ماه رمضان دور از انتظار نیست اما تکرار این داستان این‌بار در تابستان و دور از این ایام رخ داده که به گفته مرغداران به دلیل گرانی خوارک و جوجه یکروزه و به اعتقاد وزارت کشاورزی ناشی از گران‌فروشی و دلالی‌ است اما مهم اینجاست که از نظارت و برخورد خبری نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، بازار گوشت مرغ به عنوان محصولی استراتژیک همیشه و در طول سال‌ها و شاید دهه‌های اخیر درگیر نوسان قیمت بوده که دلایل متعددی برای آن از سوی مسوولان و تولیدکنندگان مطرح شده است و همیشه بازار گوشت مرغ پس از تجربه مدتی کوتاه یا طولانی از گرانی و نوسان قیمت دوباره به حالت عادی بازگشته است. اما هیچ‌گاه دستگاه‌های نظارتی نتوانستند به خوبی این بازار را برنامه‌ریزی، مدیریت و نوسان و آشفتگی آن را پیشگیری کنند.

جالب‌تر این‌که بازار گوشت مرغ همیشه در ایام پرمصرفی مانند ماه رمضان یا شب عید با نوسان و افزایش قیمت مواجه می‌شد، چرا که مردم به بازار هجوم می‌آورند و به اصطلاح نیاز یک ماه‌شان را از بازار طلب می‌کردند و در واقع عامل این گرانی کمبود عرضه نسبت به تقاضا عنوان می‌شد که با تزریق گوشت مرغ منجمد دولتی پس از مدتی این افزایش قیمت فروکش می‌کرد.

اما گرانی این محصول استراتژیک و در واقع پرمصرف‌ترین محصول پروتئینی سبد غذایی مردم این‌بار نه در ایام پرمصرف و پرتقاضایی مانند ماه رمضان یا شب عید بلکه در روزهای گرم تابستان که هیچ مناسبت یا افزایش ناگهانی تقاضایی وجود ندارد، رخ داده است که باز هم مشخص نیست مسوولان یا دستگاه‌های نظارتی چکار می‌کنند و چه تدبیری برای آن می‌اندیشند.

البته تولیدکنندگان معتقدند که افزایش هزینه‌های تولید مانند گرانی جوجه یکروزه و دان مرغ عامل گرانی گوشت مرغ در بازار است، چرا که به گفته محمدعلی کمالی سروستانی – مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی – قیمت جوجه یکروزه طی ماه گذشته به بیش از دو برابر و حدود ۱۸۰۰ تومان به ازای هر قطعه رسیده و ذرت از کیلویی ۸۰۰ تومان به ۱۰۵۰ تومان در این بازه زمانی افزایش یافته است.

گرچه محمد یوسفی - رییس انجمن پرورش‌دهندگان گوشت مرغی – قیمت منطقی هر کیلوگرم گوشت مرغ را ۷۵۰۰ تومان اعلام کرد، اما علی ولی – مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام – اعلام کرد که قیمت منطقی برای گوشت مرغ در چنین شرایطی کیلویی ۷۰۰۰ تا ۷۲۰۰ تومان است و اگر در جایی بیشتر از این قیمت فروخته می‌شود، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان باید با متخلفان و گرانفروشان برخورد کنند، چرا که هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد و ذخائر استراتژیک مرغ و تولید و عرضه گوشت گرم به اندازه کافی در بازار وجود ندارد.