شرکت اپل قصد دارد تا از طریق به روزرسانی یک نرم افزار جدید، میلیون ها کاربر آیفون را تشویق کرده تا همگی به عنوان داوطلبان اهدای عضو ثبت نام کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه کی اس ال، این نرم افزار نصب بسیار آسانی داشته و به راحتی بر روی گوشی‌های هوشمند قابل اجرا است. تیم کوک مدیر عامل اجرایی اپل اظهار کرد که آنها امیدوارند این نرم افزار جدید که از عرضه آن یک ماه می‌گذرد به امر مهم اهدا عضو کمک کند.

وی افزود: ایده این نرم افزار زمانی به فکر من رسید که دوست و رئیس سابقم استیو جابز که از بنیانگذاران شرکت اپل بود یک انتظار طولانی مدت و مشقت بار را برای پیوند کبد در سال ۲۰۰۹ تجربه کرد.

کوک اظهار کرد: مشاهده سختی‌ها و دردهای او و در کنار آن انتظار و نامعلوم بودن آینده را در آن زمان هرگز فراموش نخواهم کرد. نگرانی من در آن زمان تا حدی بود که پیشنهاد اهدای کبد خود را به جابز دادم اما وی نپذیرفت. جابز در نهایت دو سال بعد پس از دریافت کبد و به دلیل عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده در سال ۲۰۱۱ درگذشت.

در حال حاضر، طرفداران اهدای عضو امیدوارند که یک روش ثبت نام جدید به ویژه برای جوانانی که در حال حاضر از تمام امکانات گوشی‌های هوشمند به طور آنلاین استفاده می‌کنند به بازار بیاید.

بیش از ۱۲۰ هزار نفر در ایالات متحده برای ادامه زندگی خود منتظر پیوند عضو هستند در حالی که به طور متوسط روزانه ​​۲۲ نفر به دلیل عدم دریافت عضو مورد نیاز جان خود را از دست می‌دهند.

اپل در حال اضافه کردن گزینه ای برای ثبت نام در برنامه بهداشت آیفون است که در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک ابزار برای ضبط و مدیریت انواع مختلف اطلاعات سلامت و تناسب اندام معرفی شد.

این نرم افزار پاییز امسال و با بروزرسانی سیستم عاملiOS ۱۰به تمام آیفون‌های موجود در ایالات متحده اضافه خواهد شد.

برنامه‌های متعدد دیگری نیز در رابطه با اهدای عضو در گوشی‌های اندروید در دسترس هستند، اما پیشنهاد نرم افزار آیفون، موثر تر خواهد بود چرا که کاربران نیازی به دانلود برنامه ای ندارند و دسترسی به آن بسیار آسان است.

کارشناسان بهداشت و درمان می‌گویند اکثر مردم نمی توانند برای انجام عمل اهدا عضو به خارج از کشور سفر کنند. جابز در سال ۲۰۱۰ با مقامات کالیفرنیا مذاکراتی را انجام داد تا مردم را تشویق کند تا برای اهدای عضو ثبت نام کنند.

تیم کوک گفت، امیدوار است این برنامه آیفون افزایش قابل توجهی در ثبت نام را به ارمغان آورده و باعثنجات جان افراد بی‌شماری شود که در صف طولانی مدت دریافت عضو هستند.