مدیرعامل نیسان در پی خرید سهم عمده در میتسوبیشی موتورز، یکی از مدیران ارشد خود را مامور شناسایی محلهای صرفه جویی هزینه در این شرکت کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، آرنو دوبوف، یکی از مدیران اتحاد رنو-نیسان اعلام کرد هیروتو سایکاوا، مدیر امور رقابت ۶۲ ساله نیسان موتور برای شناسایی محلهایی که میتسوبیشی می تواند با صرفه جویی هزینه در آنها بهره وری را افزایش دهد یک تیم را هدایت می کند.

وی از طریق یک کنفرانس ویدیویی گفت: ‌میتسوبیشی هم به شریک فرانسوی - ژاپنی خود کمک خواهد کرد به هدف صرفه جویی ۵.۵ میلیارد یورویی(۶.۱ میلیارد دلاری) تا سال ۲۰۱۸ نایل شود.

جوزف پیتر، مدیر مالی نیسان ماه گذشته اظهار کرده بود نیسان که قصد دارد حدود ۲.۲ میلیارد دلار برای ۳۴ درصد سهم در میتسوبیشی موتورز هزینه کند، انتظار دارد پلتفرمهای مشترک و خریدهای مشترک به صرفه جویی معادل ۲۰ درصد از سرمایه گذاری این شرکت منجر شود. این دو شرکت مشخص کرده اند که خدمات مالی، مدلهای وانت عرضه شده برای بازار آسیای جنوب شرقی و خودروهای دو گانه سوز و برقی از جمله بخش هایی هستند که در آن می توانند یکدیگر را کامل کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ۱۵ سال پس از اینکه رنو بزرگترین سهامدار نیسان شد، این دو شرکت در سال ۲۰۱۴ در بخشهای مهندسی، تولید، خرید و منابع انسانی فعالیتهایشان را مشترک کردند و قصد دارند ۷۰ درصد از خودروهایشان را تا سال ۲۰۲۰ در پلتفرمهای مشترک تولید کنند.

این دو شرکت که تحت مدیریت کارلوس گون قرار دارند در فرانسه، کره جنوبی، هند و روسیه پروژه‌های تولید مشترک دارند.

رنو و نیسان با همکاری مشترک در بخشهای مختلف موفق شدند طی سال گذشته ۴.۳ میلیارد یورو صرفه جویی در هزینه‌ها داشته باشند.

تحلیلگران معتقدند نیسان و میتسوبیشی برای هماهنگ کردن تسهیلات تولیدشان راه طولانی در پیش دارند. میتسوبیشی همچنان سه کارخانه در ژاپن اداره می کند در حالیکه نیسان برای پر کردن ظرفیتش به دلیل صعود ارزش ین پس از رای انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا، به سختی تلاش می کند.

این دو خودروساز تولید و فروش خودروهای مینی را ماه جاری پس از اینکه اقتصاد سوخت مدلهای مورد بحثاصلاح شدند، آغاز کردند.

اوسامو ماسوکو، رییس هیات مدیره میتسوبیشی موتورز اظهار کرده است انتظار دارد فروش این شرکت در پی رسوایی دستکاری در اقتصاد سوخت ضربه ببیند. افشای این رسوایی سقوط حدود ۴۰ درصدی ارزش سهام میتسوبیشی را به دنبال داشت.