وزیر راه و شهرسازی از افتتاح ترمینال سلام تا پایان تابستان خبر داد و گفت: شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید به شبکه زمینی و ریلی متصل شود که خوشبختانه هم اکنون قطار حومه‌ای تهران قم و سایر قطارهای حومه‌ای به این فرودگاه متصل شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح هشت پروژه عمرانی و توسعه‌ای فرودگاهی امام خمینی(ره) با بیان اینکه خوشبختانه توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به طور قطع از تمام پروژه‌های بزرگ نفتی، گازی و مخابراتی بزرگتر است، گفت: افتتاح شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) یکی از موثرترین پروژه‌هایی است که در بهبود زندگی مردم ایران موثر و در ساماندهی شهر تهران اثرگذاری عمیقی دارد.

وی ادامه داد: متأسفانه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به خوبی تعریف نشده و از یک پروژه بزرگ عمرانی به یک ترمینال و باند پروازی تقلیل یافته است.

آخوندی با اشاره به اینکه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به همت بسیاری از دست اندر کاران عمرانی در حال توسعه است، گفت: در ابتدا برای این پروژه تعریف خاصی وجود نداشت و تمام ایده‌ها در ابتدای راه باقی ماند اما هم اکنون چشم انداز خوبی برای این طرح طراحی شده و امیدواریم بتوانیم این طرح‌های جامع و عمرانی را به مرحله عملیاتی برسانیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) چشم انداز کل اقتصاد کشور به شمار می‌رود، گفت: طرح جامع ساماندهی این فرودگاه در بیش از 14 هزار هکتار در حال احداث است و باید انجام پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای در این فرودگاه اولویت‌بندی شود.

وی تاکید کرد: باید تمامی اطلاعات و اقدامات صورت گرفته در این فرودگاه بر روی سایت جهت اطلاع‌رسانی به مردم قرار گیرد.

آخوندی با تاکید بر اینکه باید شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به شبکه حمل و نقل متصل شود، گفت: شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید به شبکه زمینی و ریلی متصل شود که خوشبختانه هم اکنون قطار حومه‌ای تهران قم و سایر قطارهای حومه‌ای به این فرودگاه متصل شده است.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در طرح شبکه‌ حمل و نقلی فرودگاه سعی داریم بخش جاده‌ای و بندری را به این فرودگاه متصل کنیم و در حوزه جاده‌ای کمربندی جنوب غرب تهران یک مسیر به سمت این فرودگاه ساخته خواهد شد.

وی تاکید کرد: در جهت ساماندهی و یکپارچه کردن کارکرد این فرودگاه با شهر تهران سعی خواهیم کرد 800 هزار متر زمین آزاد و تحت عملیات احداث قرار گیرد.

آخوندی یادآور شد: به جهت ساماندهی شهر تهران تکمیل فرودگاه امام خمینی(ره) بسیار موثر است زیرا انتقال کل بارانداز ترافیک تهران از طریق این فرودگاه انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: روزانه 25 هزار وسیله نقلیه وارد تهران می‌شود و این در حالی است که می‌توانیم با تکمیل این طرح آینده شهر تهران را از جهت حمل و نقلی تغییر دهیم.

وی در ادامه به ارقام سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این فرودگاه اشاره کرد و گفت: میزان سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این پروژه میلیاردی است به طوری که میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در ترمینال ایرانشهر 2 میلیارد دلار است.

آخوندی تصریح کرد: یک نقشه پایه‌ای برای توسعه فرودگاه امام خمینی(ره) در نظر گرفته شده و سعی کرده‌ایم در این طرح فرودگاه امام خمینی(ره) به عنوان منطقه آزاد در نظر گرفته شود و این خود در ارتقای موقعیت نوین ایران بسیار موثر است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با تبدیل شدن فرودگاه امام خمینی(ره) به منطقه آزاد تمام ترخیص‌ها از طریق بندر خشک انجام می‌شود و این خود در ارتقای جابه‌جایی کالاها موثر است.

وی در ادامه به هوشمندسازی فرودگاه امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: فرودگاه امام خمینی(ره) باید در حوزه هوشمندسازی بتواند با فرودگاه‌های جهان رقابت کند به طوری که تمامی اطلاعات پروازی و فرودگاهی در اپلیکیشن‌های موبایل قابل رویت باشد.

آخوندی افزود:‌ دسترسی آزاد به اینترنت در فرودگاه‌ها یکی از نمادهای هوشمندسازی به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: فرودگاه امام خمینی(ره) نماد توانایی ملت ایران در حوزه‌های مختلف به شمار می‌رود و من علاقه‌مندم شهر فرودگاه امام خمینی(ره) تبدیل به یک شهر مدرن شود.

وی در ادامه به ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: ترمینال سلام نمادی از سازندگی در حوزه هوایی به شمار می‌رود و هم اکنون تمامی بخش‌های زیرساختی این ترمینال آماده است و امیدواریم تا اواخر تابستان امسال به بهره‌برداری برسد.

آخوندی با اشاره به اینکه با افتتاح شهر فرودگاه امام خمینی(ره) می‌توانیم دسترسی متنوعی به هر نقطه از ایران داشته باشیم، گفت: یکی از اقدامات موثر در این بخش تنوع دسترسی و قدرت جابه‌جایی در حوزه بار و مسافر است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: یکی از تسهیلاتی که برای مسافران خارجی در فرودگاه امام خمینی(ره) باید ایجاد شود ارائه ویزا به تمامی مسافران خارجی در سالن مخصوص است که خوشبختانه یکی از پروژه‌هایی که امروز به بهره‌برداری رسید افتتاح سالن روادید بود.

وی در پایان به عملیات خوب حج امسال اشاره کرد و گفت: تا به امروز 20 درصد از حجاج از فرودگاه‌های ایران به سرزمین وحی اعزام شدند.