هوشنگ فلاحتیان گفت: در حال حاضر براساس سندی که با وزارت ارتباطات امضا شده هوشمندسازی صنعت آب و برق اجرا می شود که ابتدا نصب کنتورهای هوشمند با اولویت مشترکین پرمصرف اجرا می شود.

مشاور وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره برنامه همکاری وزارت نیرو و وزارت ارتباطات برای هوشمندسازی صنعت، آب و برق کشور گفت: قرار است با ایجاد تحولی در این بخش، علاوه بر ارتقای خدمات به مصرف کننده ها، توسعه اشتغال در کسب و کارهای دیجیتال آغاز شود. به همین دلیل بخشی از کار مبتنی بر استفاده از کنتورهای هوشمند است که مشترکین پرمصرف در اولویت نصب خواهند بود.

فلاحتیان با اشاره به اینکه هوشمندسازی شبکه این امکان را فراهم می کند که از راه دور میزان مصرف لحظه ای آب و برق را کنترل کنیم افزود: این قابلیت باعث می شود که راحت تر بتوان در زمان پیک مصرف، رفتار مشترکین را رصد کرد و از آنجایی که نوعی تعامل دو سویه بین شرکت ها و مشترکان به وجود می آید، می توان بهره وری در مصرف را افزایش داد و خدمات بهتری به مصرف کننده ها ارائه شود.

امضای+سند+برنامه+اقدام+مشترک+بین+وزارت+ارتباطات+و+فناوری+اطلاعات+و+وزارت++نیرو

 معاون پیشین امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه کنتورهای هوشمند به صورت آنلاین به مراکز آب و برق وصل است اظهار کرد: وقتی قرار باشد یک مصرف کننده در دوره زمانی میزان مصرف خود را کاهش دهد از طریق این کنتورها به راحتی قابل رصد است، در صورتی که بدرستی انجام دهد، با تخفیف های تشویق می شود، در غیر این صورت مشمول جریمه مازاد مصرف و ... می شود.

او با تاکید بر اینکه در سند هوشمندسازی می توانیم به سمت اینترنت اشیا برویم و مصرف آب در زمین های کشاورزی را کاهش دهیم گفت: با استفاده از این تکنولوژی می توانیم میزان رطوبت خاک را اندازه گیری کنیم و این اطلاعات را در اختیار کشاورزان قرار دهیم تا در زمان مناسب، زمین را آبیاری کنند و از این طریق میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی را کاهش دهیم.

 فلاحتیان با اشاره به اینکه اینترنت اشیا در صنعت برق نیز کاربرد دارد گفت: با این قابلیت می توان میزان مصرف برق را به صورت فردی برای مشترکین از راه دور رصد کنیم و از آنجایی که نفوذ اینترنت همواره در زندگی مردم افزایش یافته، به همین دلیل هوشمندسازی در صنعت آب و برق نیز به صورت پیوسته باید به روز شود.