رئیس سابق انجمن شوینده‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی با اشاره به اینکه بازار داخلی سالانه به بیش از ۴ میلیارد دلار لوازم آرایشی نیاز دارد، گفت: این تنها محصولات تنها برای زیبایی و بهداشتی نیستند، بلکه برخی از آن ها درمانی هستند که به دلیل ضروروت استفاده، هنوز تقاضا برای واردات این محصولات بالاست.

رضا صحرایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه بازار 4 میلیارد دلاری لوازم آرایشی ایران وابسته به واردات است، زیرا بخشی از این محصولات جنبه دارویی و درمانی دارند گفت: در بخش تولیدات شوینده و بهداشتی شرایط تولید داخل بهتر است، به گونه‌ای که بیشتر نیاز بازار از تولیدات داخلی تامین می‌شود و نزدیک به ۳۰ درصد این محصولات به کشورهای منطقه از جمله عراق، ارمنستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکمنستان و کمی هم به کشورهای ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان صادر می‌شود. البته باید پذیرفت که در بخش تولید لوازم آرایشی داخلی فاصله زیادی با برندهای جهانی داریم، ازاین‌رو واردات رسمی لوازم آرایشی هنوز برای بازار کشور لازم است، زیرا بخشی در حوزه دارو و درمان هستند.  

او با تاکید بر اینکه باید از ابزارهای اقتصادی برای تقویت کالای ایرانی استفاده شود گفت: در حال حاضر بحث‌های حمایت از تولید داخلی ترغیب مردم به خرید تولیدات داخلی است و در مقابل مردم مدعی هستند که کیفیت تولید باید ارتقا یابد. این در حالی است که بخش عمده‌ای مسئولیت دولت استفاده از ابزارهای اقتصادی برای تقویت این بخش است.

رئیس سابق انجمن شوینده‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی با نگاهی به تاکید بر اینکه خصوصی‌سازی، مقررات‌زدایی، رفع موانع تولید و ایجاد رقابت رویکرد موثر دولت برای حمایت از کالای ایرانی است افزود: محدودیت واردات و اجبار مردم به خرید کالاهای ایرانی روش موثری برای حمایت نیست؛ حتی دولت باید برندهای خارجی مورد اقبال بازار را ترغیب کند تا در داخل کشورمان سرمایه‌گذاری کنند.

او تنوع بالای و گران محصولات آرایشی را مهمترین دلایل قاچاق دانست و گفت: در قاچاق لوازم آرایشی نباید جایگاه واردات چمدانی از سوی مسافران را نادیده گرفت که همواره بیشتر از نیاز شخصی خود به کشور وارد می‌کنند.