امسال برخی کارخانه ها تولید کولر آبی را متوقف و تولید آبگرمکن را کاهش داده‌اند، زیرا هزینه‌های بالای تامین مواد اولیه و سود بالای تسهیلات قیمت تمام شده را بالا برده است.

عضو انجمن لوازم خانگی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج ضمن اشاره به اینکه تولید تولیدکننده لوازم خانگی امسال کاهش یافته گفت: امسال برخی کارخانه ها تولید کولر آبی را متوقف و تولید آبگرمکن را کاهش داده‌اند، زیرا هزینه‌های بالای  تامین مواد اولیه و سود  بالای تسهیلات هزینه تولید را بالا برده بوده است، چراکه تولیدکننده باید قطعات مورد نیاز این محصولات را از چند ماه قبل‌تر تامین و انبار بکند و این مساله تولید را گران و غیررقابتی می کند، بنابراین تصمیم گرفتیم تولید برخی از این محصولات را کاهش و برخی دیگر را متوقف کنیم.

فرهاد رهنما با بیان اینکه در حال حاضر افرادی به نام تولیدکننده  بخشی از قطعات یک محصول لوازم خانگی را از یک گمرک و بخش دیگری را از گمرک دیگری وارد می‌کنند افزود: این تخلفات بارها شناسایی شده و حتی در رسانه‌ها نیز منتشر می‌شود، اما با این افراد همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند، این مساله نشان‌دهنده حضور افرادی دارای رانت در این صنف است.

این عضو انجمن لوازم خانگی با تاکید بر اینکه مشکلات صنعتگران برای شرکت‌های مونتاژکار وجود ندارد افزود: این تولیدکننده‌های واقعی هستند که بیشترین سهم را در اشتغالزایی دارند و مجبورند در شرایط سخت کاهش تولید به تعدیل نیرو بپردازند و این تنها به معنای بیکار کردن یک کارگر نیست، بلکه وارد کردن آسیب به یک خانواده است. باوجود این مسائل مونتاژکارها عوارض گمرکی را دور می‌زنند و با ترفندهایی بخشی از هزینه‌هایی که باید به دولت پرداخت کنند را نمی‌پردازند.

رهنما با بیان اینکه واردات، تنها باید برای یک بازه زمانی کوتاه و به عنوان مقدمه تولید داخلی باشد تصریح کرد:  مونتاژکارها نباید مدت طولانی به تولید زیرپله‌ای ادامه دهند در شرایطی که به دنبال اشتغالزایی هستیم وتولیدکننده‌های واقعی سود تسهیلات ۲۷ درصدی، مالیات ارزش‌افزوده، بیمه و… را پرداخت می‌کنند و با هزینه‌های بالایی مواجه هستند و توان رقابت با واردکننده‌ها را ندارند.
رئیس دوره‌ای اتاق فکر اصفهانبا تاکید بر اینکه برخی محصولات همچون بخاری، آبگرمکن و اجاق گاز 100درصد داخلی است، تصریح کرد: برخیشرکت‌ها با وجود تولید داخلی و 90 درصدی، برخی یخچال‌های کوچک با رانت‌های وارداتی و با دور زدن تعرفه‌، تمام قطعات این محصول را  به نام قطعات منفصله وارد و در ایران به هم متصل می‌ کنند.
 او با اشاره به راهکارهای علمی حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: حمایت از کالای ایرانی تحت تاثیر نبود مدیریت درست در دولت برای اجرای آن است و تا زمانی که مشکل ساختاری است، نمی‌توان انتظار تقویت تولید داخلی را داشت. با این حال اگر دولت به دنبال حمایت از کالای ایرانی است به تناسب درصد تولید داخلی محصولات به تسهیلات بانکی استمهال بدهد.