باب دادلی ،مدیرعامل BP گفت: آنچه که باعث کاهش قیمت نفت خواهد شد فعالیت های تولیدی اوپک و شیل آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری مرور، تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته ای بین المللی با ایران و تجدید تحریم ها علیه این عضو اوپک و همچنین افت تولید ونزوئلا، کمک کرده است قیمت های نفت به بالاترین حد از سال ۲۰۱۴ صعود کند.

اما باب دادلی، مدیر عامل غول نفتی  BP انتظار دارد قیمت نفت به دلیل افزایش تولید شیل و ظرفیت اوپک، به محدوده ۵۰ تا ۶۵ دلار در هر بشکه عقب نشینی کند.

BP.اوضاع نامساعد بشکه های نفت

وی در مصاحبه با رویترز گفت: روشن است که خروج آمریکا از برجام ابهامات زیادی را در بازار ایجاد کرده است.

دادلی با اشاره به پیش بینی های بریتیش پترولیوم گفت: صادرات نفت ایران در نتیجه تحریم های آمریکا، ممکن است به میزان ۳۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند. با این حال مدیرعامل BP پیش بینی کرد میزان کاهش صادرات ایران در کف محدوده مذکور باشد.

رشد ۳۰ درصدی قیمت های نفت از فوریه، کمک کرده است سود شرکت های نفتی مانند BP بهبود پیدا کند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا ماه گذشته به دلیل تسریع فعالیت شرکت های حفاری شیل، پیش بینی خود از رشد تولید داخلی نفت در سال ۲۰۱۸ را به ۱۱.۱۷ میلیون بشکه در روز افزایش داد.

افزایش تولید آمریکا با محدودیت عرضه از سوی گروهی از کشورهای اوپک و غیراوپک شامل روسیه، جبران شده است.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده اوپک است، در پی نگرانی های اخیر بازار به مصرف کنندگان اطمینان داده که بازار جهانی از تامین مناسب برخوردار خواهد بود.

بازارها تاکنون توانسته اند رشد قیمت های نفت را بدون تاثیر منفی روی رشد تقاضا، جذب کند اما دادلی ماندن قیمت های نفت بالای ۸۰ دلار در هر بشکه را نامطلوب دانست و گفت: دو سال پیش که قیمت نفت به ۲۷ دلار سقوط کرد، برای رسد جهانی و موتورهای اقتصادهای مصرفی عالی بود اما برای کشورهای تولیدکننده وحشتناک بود و باعث شد قدرت هزینه کشورهای تولیدکننده کمتر شود بنابراین قیمت مناسبی نبود. از سوی دیگر قیمت بالای ۸۰ دلار نیز قیمت مناسبی نیست.

بر اساس گزارش رویترز، اگرچه آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته دورنمای رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ را به دلیل بالا رفتن قیمتها تنزل داد اما BP همچنان انتظار دارد مصرف ۱.۷ میلیون بشکه در روز رشد کند و دوره رشد قوی را گسترش دهد.