مهم ترین عناوین خبری هفته گذشته شامل حداقل مزد کارگران، واردات ۸۰ هزار خودروی خارجی، اختصاص 3 هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت مابه التفاوت ارز و ... است که به آن می پردازیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی موج، به مهم ترین اخبار اقتصادی هفته گذشته نگاهی گذرا می اندازیم  که به شرح زیر می باشد .

25 فروردین

افسار دلار کشیده شد

با توجه به اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز و تغییر روش تامین نیازهای ارزی، فعلا بانک مرکزی هیچ ارزی به بازار و صرافی‌ها تزریق نخواهد کرد. بر این اساس دلار که تا بیش از ٦٠٠٠ تومان هم در جریان نوسان بازار پیش رفته بود، به عنوان پرکاربردترین و رایج‌ترین ارز بازار و مورد استفاده کاربران با نرخ ۴۲۰۰ تومان و به منظور تامین نیازهای اصلی تک نرخی شد.

افزایش تولید ماهیانه نفت ایران

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک بر مبنای اطلاعات منابع ثانویه نشان داد که تولید نفت ایران در مارس به ۳.۸۱۴ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با ۳.۸۱۰ میلیون بشکه در روز در فوریه، ۳۳۰۰ بشکه در روز افزایش داشت.

میانگین تولید نفت ایران در سه ماهه اول سال میلادی جاری ۳.۸۱۳ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۳.۸۲۲ میلیون بشکه در روز در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته کمتر بوده است.

 

26 فروردین ماه

حداقل مزد کارگران مشخص شد

در بخشنامه دستمزد ۹۷ که از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده آمده است: شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و کارگران) پس از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹۷، در اجرای ماده ۴۱ قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هر چه بیشتر میزان درآمد آنان با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد.

بخشنامه دستمزد ۹۷ در لینک زیر قابل دسترسی است.

۲۷ میلیارد تراکنش در سامانه شتاب

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک، در سال گذشته بیش از ۲۷ میلیارد تراکنش در سامانه شتاب صورت گرفت که نشان‌دهنده رشد ۳۰ درصدی عملکرد این سامانه نسبت به سال قبل است.

سید ابوطالب نجفی در این رابطه اظهار کرد: تنها در روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ رکورد ۱۶۲ میلیون تراکنش در این سامانه به ثبت رسید و در سال گذشته بطور میانگین روزانه ۷۵ میلیون تراکنش در سامانه شتاب صورت گرفته است.

مابه التفاوت قیمت ارز مورد نیاز کالاهای اساسی تامین می شود

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات کالا باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد؛ از بانک مرکزی خواست تا با تکمیل و بهره برداری سریعتر از سامانه "نیما" نظارت جدی بر منابع ارزی حاصل از صادرات و واردات اعمال شود.

اسحاق جهانگیری بیان کرد: تخصیص مابه التفاوت قیمت ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و نیز داروهای مورد نیاز در سریع ترین زمان لازم تامین خواهد شد تا کوچکترین خللی در تامین نیازهای کشور ایجاد نشود.

واردات ۸۰ هزار خودروی خارجی

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت از ثبت سفارش برای واردات ۸۰ هزار خودروی خارجی از دی‌ماه سال قبل خبر داد.

علی علی‌آبادی با بیان این که هنوز درصد افزایش واردات خودرو در این مدت بررسی نشده، اظهار کرد: در سه ماهه پایانی سال گذشته تقریبا به اندازه تمام سال ۱۳۹۵ خودرو ثبت سفارش شده است.

 

محصولات کشاورزی

پرداخت ارز دولتی برای واردات محصولات کشاورزی

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای کنترل بازار کالاهای اساسی بخش کشاورزی مقرر شد ضمن تامین ارز دولتی ۴۲۰۰ به آن دسته از کالاهایی که بیش از این نرخ ارز مبادله‌ای داشته‌اند مابه‌التفاوت نیز پرداخت شود به این معنی که اگر به عنوان مثال کالایی نرخ ارز مبادله‌ای ۳۸۰۰ تومان بوده ضمن تامین دلار ۴۲۰۰ تومانی ۴۰۰ تومان مابه‌التفاوت نیز دریافت می‌کند.

27 فروردین ماه

نرخ بیکاری کاهش یافت

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار سال نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲.۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که شاخص بیکاری نسبت به سال قبل از آن ۰.۳ درصد کاهش یافته است.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، در سال ١٣٩٦، نرخ بیکاری ۱۲.۱ درصد و سهم اشتغال ناقص از اشتغال کشور ۱۰.۴ درصد بوده است.

ایرانیان کاربران اصلی تلگرام

فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی مدعی شد: ۸۷ درصد از افراد ۱۸ تا ۲۹ ساله در تهران حداقل عضو یک شبکه اجتماعی و  ۸۰ درصد از کاربران فعال تلگرام ایرانی‌ها هستند.

همچنین ۵۳ درصد از میانگین گذران وقت ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی بین ۵ تا ۹ ساعت در روز اعلام شده است. در این میان ۶۵ درصد از کودکان نیز ۴۰ تا ۵۰ ساعت از وقت خود در هفته را در اینترنت و به بازی کردن می‌گذرانند.

احداث 30 هزار واحد مسکونی برای کم درآمدها

مدیرعامل انجمن خیرین مسکن‌ساز کشور گفت: ۱۲۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار کم‌درآمد توسط انجمن خیرین مسکن‌ساز در کشور در دست اجرا داریم که تاکنون 30 هزار واحد احداث شده است.

کیومرث سلگی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۵ هزار واحد از مسکن اقشار کم‌درآمد به پایان رسیده و مابقی نیز در دست اجرا است.

فرودگاه مهرآباد

ایرلاین ساها بیشترین پروازهای با تاخیر را دارد

براساس آمارهای منتشر شده در اسفندماه سال ۱۳۹۶ فرودگاه مهرآباد حدود ۳۰ درصد از کل پروازهای کشور را انجام داده است تا به عنوان فعال‌ترین فرودگاه ایران شناخته شود. پس از آن فرودگاه مشهد با حدود ۱۳ درصد و فرودگاه امام خمینی (ره) با حدود ۱۲ درصد قرار گرفته‌اند. به این ترتیب این سه فرودگاه در کنار هم بیش از نیمی از کل پروازهای انجام شده در ماه پایانی سال ۱۳۹۶ را به خود اختصاص داده‌اند.

در ردیف ایرلاین‌هایی که بیشترین پرواز به موقع را ثبت کرده‌اند شرکت هواپیمایی ماهان با ۴۱۶ پرواز صدرنشین است و پس از آن شرکت‌های آسمان، آتاایر و زاگرس قرار گرفتند. در حوزه بیشترین پروازهای با تاخیر نیز پس از ساها که هفت پرواز از ۱۱ پرواز خود را با تاخیر انجام داده شرکت هواپیمایی ایران‌ایر قرار گرفته که از ۷۱۳ پرواز انجام شده تنها ۳۷ درصد معادل ۲۶۶ برنامه پروازی را به موقع انجام داده و ۴۴۷ پرواز معادل ۶۳ درصد با تاخیر انجام شده‌اند.

28 فروردین ماه

تلگرام بسته می شود

یک عضو هیئت رئیسه فراکسیون ولایی با بیان اینکه تلگرام از اوایل اردیبهشت ماه بسته می‌شود، گفت: اگر پیام‌رسان‌های خارجی همچون اینستاگرام و واتس آپ نیز قوانین کشورمان را نپذیرند به مرور بسته خواهند شد؛ کما اینکه حدود چهار پیام‌رسان خارجی با پذیرش قوانین ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

ابوالفضل ابوترابی تصریح کرد:دنیا، فضای مجازی براساس قوانین کشورها اداره می‌شود و حتما باید مجوز بگیرند. بسیاری از کشورها همچون کره جنوبی، مالزی، روسیه، انگلیس و فرانسه با فضای مجازی مخرب برخورد کرده‌اند.

29 فروردین ماه

اختصاص 3 هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت مابه التفاوت ارز

جهانگیری با بیان اینکه دولت با اختصاص 3 هزار میلیارد تومان بودجه آمادگی لازم برای پرداخت مابه التفاوت ارز به دارو و کالاهای اساسی را دارا است، افزود: دولت به دنبال ایجاد فضای آرام و امن به منظور تسهیل در فعالیت صادر کنندگان و وارد کنندگان است.

معاون اول رییس جمهور به اهمیت جلوگیری از هر گونه وقفه در جریان صادرات و واردات کشور پرداخت وگفت: یکی از اصلی ترین اولویت‌ها در سیاست‌های ارزی جدید بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور است.

بندر شهید حقانی

کاهش هزینه توقف کشتی‌ها در اسکله‌های جنوبی ایران

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد:تا آخر اردیبهشت ماه علت حادثه کشتی سانچی مشخص می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تصویب لایحه قانون تسریع در تلخیه و بارگیری کشتی‌ها اظهار کرد: این قانون که با هدف تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تلاش کرده که تعرفه‌ها را شفاف کند و گلایه‌هایی که پیش از این برخی از مشتریان حاضر در ایران داشتند را برطرف کند. در این راستا هزینه توقف کشتی‌ها کنار اسکله‌های جنوبی ایران ۱۰.۵ درصد کاهش خواهد یافت و همچنین عملیات تخلیه  و بارگیری نیز برای کشتی‌هایی که کالای صادراتی دارند یا ترانزیت خود را در بنادر ایران انجام می‌دهند، ۳۰ درصد تخفیف وجود خواهد داشت.

رونمایی از سامانه الکترونیکی نیما

رییس بانک مرکزی بیان کرد: ورود اطلاعات سامانه الکترونیکی نیما از سال قبل آغاز شده و روز دوشنبه هفته بعد این سامانه به صورت کامل رونمایی می‌شود.

ولی‌الله سیف خاطر نشان کرد: کلیه کارهای صادرکنندگان و واردکنندگان در حال حاضر در روال عادی انجام می‌شود و از این بابت مشکلی نداریم.

تکریم و معارفه وزیر نیرو

سال97؛ خشک ترین سال ایران

وزیر نیرو عنوان کرد:ایران خشک‌ترین سال را در نیم قرن اخیر  تجربه می‌کنیم. در برخی از مناطق فلات مرکزی مثل زاینده‌رود اصفهان این خشکی بیشتر است. تا به حال چنین خشکی را سد زاینده‌رود از زمان تاسیسش به یاد ندارد.

رضا اردکانیان افزود: سال گذشته 9 هزار و 300 مگاوات تولید برق از نیروگاه‌های آبی داشتیم. امسال در بهترین حالت به حدود پنج هزار مگاوات خواهد رسید یعنی چهار هزار و 300 مگاوات کاهش تولید برق در نیروگاه‌ها داریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج