با توجه به اعلام تک نرخی شدن بازار دلار، قیمت دلار تقریبا چند نرخی است و بازار های غیر رسمی به خرید و فروش دلار می پردازند و صرافی ها تقریبا خرید و فروشی ندارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج ،با ممنوع شدن خرید و فروش ارز در صرافی‌ها، دلالان های حاشیه چهارراه استانبول با وجود یگان ویژه نیروی انتظامی در خیابان اطراف همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

به گزارش میدانی خبرنگار اقتصادی موج، دلار در حاشیه خیابان های فردوسی تا 5700 تومان هم بفروش می رسد این درحالیست که 7 روز پیش معاون اول رییس جمهوری عرضه دلار به قیمت بالاتر از ۴۲۰۰ تومان را قاچاق عنوان کرده بود.

 شب گذشته بانک مرکزی اعلام کرد؛ از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود.

طبق ضوابط جدید،  بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.

 بر مبنای گزارش های ارائه شده از سوی بانک مرکزی با توجه به انجام برخی تخلفات و انجام عملیات صرافی برخلاف قوانین و مقررات ذیربط، پیش از بحران ارزی اخیر بانک مرکزی مجوز فعالیت این‌گونه صرافی‌ها را ابطال کرد که شمار کسانی که در این راستا با برخورد قانونی و بازدارنده مواجه شده اند، 210 واحد در سراسر کشور اعلام شده بود.

با این حال، تعداد واحدهای صرافی که به صورت غیر مجاز در شبکه بانکی کشور فعالیت می کنند همچنان بالاست.به طوری که به گفته برخی نمایندگان مجلس فعالیت آنها نظم بازار ارز را بهم ریخته است و اگر با آنها برخورد نشود، احتمال پس لرزه های بعدی هم وجود دارد. 

به گفته رئیس کانون صرافان ایرانیان، صنف صرافی منافع ملی را به منافع صنفی خود ترجیح می دهد و توانایی لازم را برای همکاری با دولت در جهت پوشش مبادلات ارزی کشور دارد.همچنین با توجه به تحریم ها، بدون کمک صرافی ها نمی توان انتظار داشت چرخه پولی کشور به طور کامل شکل گیرد.

بازار تک نرخی ارز

به گزارش موج؛ طی ماه گذشته اختلاف دلاری که صراف ها از بانک دریافت می کردند با بازار آزاد 140 تومان هم شده بود، بنابراین یک صراف که 100 هزار دلار ارز بانکی دریافت می کرد تنها در یک روز و بعضاً طی چند ساعت به سود 14 میلیونی از یک رانت دولتی و مجاز می رسید. با توجه به وضعیت کنونی بازار و ایجاد اختلاف حدود 1500 تومان مابین بازار ارز آزاد و بازار تک نرخی ارز جذابیت رانت و فساد تقریبا 10 برابر شده و با یک معامله مشابه مثال بالا سود 140 میلیونی نصیب دلالان و سودجویان خواهد شد.

حال باید دید  وضعیت بازار دلار و ارز به کدام سمت خواهد رفت و آیا دولت با سیاست دستوری می تواند بازار ارز را به سمت تک نرخی شدن واقعی سوق دهد؟

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج