نگرانی ها درباره احتمال بروز درگیری نظامی در سوریه، قیمت جهانی نفت را افزایش داد.

 

به گزارش خبرگزاری موج، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱۹ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش نسبت به معاملات روز گذشته، به ۷۲.۲۵ دلار رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۸ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، ۶۷.۰۱ دلار در هر بشکه بود.

در چین بهای معاملات آتی نفت شانگهای ۹ یوان افزایش یافته و به ۴۲۷.۲ یوان در هر بشکه رسید.

هر دو قیمت پایه برنت و وست تگزاس اینترمدیت روز چهارشنبه پس از این‌که عربستان اعلام کرد موشک‌های پرتاب شده از سوی حوثی‌های یمن را بر فراز ریاض سرنگون کرده و رییس جمهور آمریکا به روسیه نسبت به اقدام نظامی قریب‌الوقوع در سوریه هشدار داد، به ترتیب به رکورد ۷۳.۰۹ دلار و ۶۷.۴۵ دلار صعود کردند.

به گفته تحلیلگران گروه بانکی ANZ، ریسک‌های ژئوپلیتیکی در حال حاضر افزایش ذخایر نفت آمریکا را تحت‌الشعاع قرار دادند.

به گفته معامله‌گران، ادامه اختلافات تجاری میان آمریکا و چین نیز بازارها را همچنان ملتهب نگه داشته است.

چین روز پنج‌شنبه از آمریکا انتقاد کرد و گفت: اختلافات تجاری که طی آن هر دو طرف تهدید کردند روی واردات کالاهای متعدد  یکدیگر تعرفه وضع کنند از سوی آمریکا به راه افتاده و اگر واشنگتن نمی‌خواهد از موضع خود دست بکشد، پکن آماده دنبال کردن این جنگ است.

وزارت بازرگانی چین همچنین اعلام کرد هیچ مذاکره دوجانبه‌ای با آمریکا در مورد مسائل تجاری وجود نداشته است.

اگر چه بازارها مضطرب هستند، اما عرضه به دلیل تولید بالای آمریکا گسترده مانده است. ذخایر نفت آمریکا با ۳.۳ میلیون بشکه افزایش، به ۴۲۸.۶۴ میلیون بشکه رسیده است. تولید نفت این کشور هفته گذشته به رکورد ۱۰.۵۳ میلیون بشکه در روز صعود کرد که یک چهارم از اواسط سال ۲۰۱۶ افزایش داشت.

آمریکا اکنون تولید نفت بالاتری نسبت به عربستان سعودی دارد و در حال نزدیک شدن به تولید روسیه است که حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج