با توجه به اینکه شرایط بارندگی در حدود ۴۰ سال اخیر وضعیت قرمز را پشت سر می گذارد، مسوولان و کشاورزان با عوض کردن نحوه ی الگوی مصرف، جایگزینی سیستم لوله کشی‌های فرسوده و تغییر الگوی کشت می‌توانند تنش آبی تابستان امسال را به راحتی پشت سر بگذارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، طی بررسی آمار و ارقام مرتبط با بخش آب از جنبه‌های مختلف، وضعیت بحران در اجزای مختلف بخش آب را نشان می دهد. تا جایی که در سال های گذشته هیچ‌گاه مخازن سدها به‌طور کامل پر نبوده حتی تا نصف هم از آب پر نشده است.

آمارها نشان می دهد سبقت گرفتن تخلیه از منابع آب زیرزمینی از تغذیه آنها تقریبا از سال ۱۳۵۷ شروع شده و هم‌اکنون مقدار تجمعی آن حدود ۱۲۰ میلیارد مترمکعب است که این رقم حدود یک ‌چهارم کل ذخیره استاتیک آنها است.

45 درصد چاه های کشور غیر مجاز هستند

وضعیت کل چاه‌های موجود در کشور هم نشان می‌دهد که حدود ۴۵ درصد آنها غیرمجاز هستند. همچنین وابستگی مصارف کشور به آب‌های سطحی و زیرزمینی نیز به‌ترتیب ۴۵ و ۵۵ درصد تخمین زده می‌شود.

 براساس آخرین آماربرداری بیلان منابع و مصارف آب در کشور، سهم بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت در برداشت آب در کشور به‌ترتیب ۹. ۸۸، ۳. ۸ و ۸. ۲ درصد است.

وزیر نیرو با ارائه آمار و ارقام، به وضعیت بارندگی در سال آبی جاری که از اول پائیز سال قبل شروع شده و تا پایان تابستان امسال محاسبه می شود،اشاره کرد و افزود:امسال جزء نادرترین سال های بارندگی در حدود ۴۰ ساله اخیر کشور است. به همین دلیل، تا الان بدترین شرایط بارندگی را در حدود ۴۰ سال اخیر داشته ایم و بسیاری از استان های کشور از جمله کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تا ۷۰ درصد با کاهش بارندگی مواجه بوده اند و تنها کاری که در مقابل این پدیده خشکسالی می توان انجام داد، این است که یک اجماع بین مردم و مسئولان برای اصلاح الگوی مصرف هم در بخش شرب و هم در بخش کشاورزی ایجاد شود.

اردکانیان تصریح کرد: ما در کشور نیاز به فرمان جهاد در آب داریم و این جهاد باید در سه بخش الگوی مصرف، جایگزینی سیستم لوله کشی‌های فرسوده و تغییر الگوی کشت ایجاد شود.

کاهش 30 درصدی بارندگی

به گزارش موج، در سال 96 از میانگین 37 سال گذشته فاصله معنا داری در وضعیت آب داشتیم تا جایی که حدود 30 درصد از ذخیره منابع آب عقب هستیم؛ به این معنا که منابع آب های ذخیره شده به صورت واضحی نسبت به سال های گذشته کاهش داشته است.

با توجه به کاهش محسوس میزان آب های ذخیره شده در منابع شرب، کشاورزی و صنعت، در فصول گرم سال با کمبود روبرو خواهیم بود.

چرا که کمبود آب مشکلی نیست که راه حل کوتاه مدت داشته باشد و منبعی تجدیدناپذیر است همچنین بیش از 30 درصد نیز کاهش بارندگی داشتیم و این رقم در آب مورد نیاز اعم از شرب، کشاورزی و صنعت بسیار تاثیرگذار است.

کمبود آب

کاهش آب 70 درصدی سدهای کشور

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج که با توجه به وضعیت تنش آبی که در کشور وجود دارد وضعیت سدها و آب شرب مردم در چه وضعیتی است، اذعان کرد: وضعیت ورودی آب به سدهای کشور بسیار نامطلوب است، به طوریکه ورودی آب به سدها حدود ۳۶ تا ۳۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

همچنین برخی از استان ها دارای شرایط بحرانی هستند که بایستی با حساسیت بیشتری آب موجود در آن استان ها مدیریت شود.از طرفی ورودی برخی از سدهای کشور نسبت به سال گذشته بیش از ۷۰ درصد کاهش داشته است.

اولویت؛فقط صرفه جویی

در حال حاضر سرانه مصرف آب شرب در بخش خانگی ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است با توجه به سرانه مصرف مشترکان در شهرها و روستاها اگر تنها ۲۰ درصد سرانه مصرف در بخش خانگی کاهش یابد می‌توانیم تابستان را به راحتی پشت سر بگذاریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج