با افزایش ۵۰ و یا ۷۰ درصدی عوارض خروج از کشور به یک باره آیا قشرمتوسط جامعه می توانند سفرهای ۶۰۰ هزار تومانی ترکیه و گرجستان و ... استفاده می کنند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ که روز ۱۹ آذرماه سال گذشته به مجلس تقدیم کرد، افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور را پیشنهاد داد. بر این اساس هر نفر در سفر نخست ۲۲۰ هزار تومان باید عوارض خروج پرداخت کند، این مبلغ در سفر دوم حدود ۵۰ درصد افزایش می‌یابد (۳۳۰ هزار تومان) و برای سفرهای سوم و بیشتر با ۱۰۰ درصد افزایش، به ۴۴۰ هزار تومان می‌رسد.

پیرو این تصمیم دیروز 20 فروردین در ابلاغیه رییس سازمان امور مالیاتی کشور به مدیر عامل بانک ملی ایران آمده است، وجوه خروج از کشور موضوع ماده 45 قانون مالیات ارزش افزوده برای هر مسافر از کلیه مرزهای کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و برای بار سوم به بعد 440 هزار تومان خواهد بود.

همچنین این عوارض برای مسافران حج تمتع برای بار اول 110 هزار تومان، بار دوم 165 هزار تومان و بار سوم به بعد 220 هزار تومان می باشد.

در سال های گذشته سال هایی که جمهوری اسلامی ایران درگیر جنگ بود با کمبود منابع برای درآمد و کمبود بودجه مواجه شد و با تشکیل گروه هایی برای تشخیص و ارائه راهکارهایی برای پوشش این کمبود درآمد به نتایجی دست یافتند و در نتیجه دریافت عوارض خروج از کشور تصویب گردید و بنا شد تا زمان حل مشکل درآمدی به قوت خود باقی بماند. اما اینکه چرا همچنان این عوارض دریافت می گردد مشخص نیست.

در ابتدای تصویب این لایحه میزان دریافت عوارض خروج از کشور بابت هر نفر فقط 50 هزارتومان بود که امروزه به مبلغ 75 هزارتومان افزایش یافته است. البته این مبلغ برای مسافرت های سیاحتی دریافت می گردید و برای مسافرت های زیارتی تقریباً نصف این مبلغ به میزان 37 هزار و 500 تومان از مسافران دریافت می شد.

بررسی گزارش های آماری مراکز معتبر جهانی حاکی از آن است؛حدود ۳ میلیون و ۶۹۱ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۷ از ۴ مقصد ترکیه، دبی، جمهوری آذربایجان و گرجستان بازدید کرده اند. از این میان حدود ۵/ ۲ میلیون نفر گردشگران بازدیدکننده از ترکیه بوده اند که موجب شده اند ایران به عنوان مبدا سوم گردشگری ترکیه جایگاه خاصی در این صنعت داشته باشد.

بررسی های مربوط به گزارش های آماری دبی نیز نشان می دهد که ایرانیان ورودی به این کشور امیرنشین در سال ۲۰۱۷ به بیش از نیم میلیون نفر رسیده اند و در رتبه دهم مبادی گردشگری این شهر قرار گرفته اند.

همچنین حدود ۳۶۳ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۷ از جمهوری آذربایجان بازدید کرده بودند و این آمار، ایران را در رتبه سوم مبادی گردشگری این کشور قرار می دهد.

افزون بر این موارد، حدود ۳۲۳ هزار گردشگر از ایران به گرجستان رفته اند و کشورمان با ثبت این تعداد گردشگر از مجموع گردشگران وارد شده به گرجستان رتبه پنجم را در مبادی آن کشور در اختیار داشته است.

این بررسی ها همچنین نشان می دهد در سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد گردشگران خروجی ایران به این ۴ مقصد، حدود ۲ میلیون و ۵۳۴ هزار گردشگر بوده؛ امری که به معنای افزایش یک میلیون و ۱۵۷ هزار نفری گردشگران خروجی در سال ۲۰۱۷ یا به عبارتی رشد بیش از ۶۶/ ۴۵ درصدی در این ۴ مقصد برتر گردشگری ایرانیان است.

همچنین بر اساس آمارها در 5 ماهه اول سال 96 بر تعداد مسافران ایرانی به  مقصد کشورهای خارجی در مقایسه با 5 ماهه اول سال 95 افزوده شده است. در حالی که این آمار تعداد مسافران ایرانی در سال 95 را حدود 2875203 نفر نشان می دهد، در سال 96 این آمار به عدد 3474692 نفر رسیده است.

و حدود 9196140 ایرانی در سال 95 به کشورهای خارجی مسافرت کرده اند که 8 مقصد خارجی نخست آنها به ترتیب کشورهای ترکیه، عراق،امارات، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان بوده است

به گزارش موج، 75 هزار تومانی که همین حالا به عنوان عوارض خروج گرفته می‌شود، با توجه به ۹ میلیون نفر خروجی که در سال 95 ثبت شده باید بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد ایجاد کرده در کشور باشد.اما این سوال مطرح می شود که با این هزینه دولت چه کرده است؟ کدام هتل به ظرفیت اقامتی کشور اضافه شده است؟ ناوگان حمل و نقل چقدر از این طریق ساماندهی شده است؟ کدام بخش از زیرساخت گردشگری پیشرفت داشته است؟

عوارض خروج از کشور

با این فرض که تعداد مسافران ایرانی به خارج از کشور همان 9 میلیون نفر بماند و هر کدام تنها یک بار از کشور خارج شوند مبلغی حدود 2 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل خواهد شد، حال باید دولت شفاف اعلام کند این درآمد تریلیونی کجا هزینه خواهد شد و اگر بناست این پول صرف گردشگری شود، دولت باید گزارش بدهد این بودجه به کدام بخش گردشگری تزریق می شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج