همزمان با اولین روز اجرای سیاست تک نرخی ارز، سهام شرکت های بورسی به شدت با ابهام مواجه شدند و شاهد کاهش شاخص های مختلف بورس اوراق بهادار بودیم. بعد از پایان معاملات امروز شاخص کل بورس تهران 372 واحد کاهش یافت و در نهایت رقم 96 هزار و 748 واحد را برای خود به ثبت رساند.

به گزارش خبرگزاری موج، در آخرین ساعات روز گذشته معاون اول رییس جمهور قیمت دلار برای عرضه در بازار را 4200 تومان اعلام کرد. امروز و تحت تاثیر خبر دلار 4200 تومانی، تمام تحلیل های بازار ارز و بورس با یک تنش شدید روانی روبرو شد که در نتیجه آن ریسک معاملات سهام نیز افزایش یافته است. 

با توجه به شرایط ملتهب حاکم بر بازار ارز، اگر چه تحلیل تاثیر دلار 4200 تومانی بر صنایع مختلف بورسی نیاز به تثبیت این سیاست دارد اما در نگاه اول، گروه های تولید داخلی با محوریت واردات مواد اولیه قطعا با اقبال بیشتری در روزهای آینده برخوردار خواهند بود. از سوی دیگر صنایع صادرات محور با کاهش نسبی قیمت دلار، افزایش قیمت سهام چند ماه اخیر خود را در یک روند مثبت، تثبیت می کنند. به طور کلی می توان انتظار داشت که در میان مدت و در صورت اجرای کامل سیاست دلار تک نرخی وضعیت بازار سهام نیز با ابهام زدایی از بازار ارز بهبود یابد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 167 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 758 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 54 هزار و 828 نوبت داد و ستد بود.

در پایان معاملات امروز سه شنبه بیست و یک فروردین، شاخص کل هم وزن افزایش 29 واحدی، شاخص سهام آزاد شناور، کاهش 401 واحد را تجربه کردند. همچنین در این روز شاخص بازار اول 342 واحد افت کرد و شاخص بازار دوم نیز کاهش 385 واحدی را به ثبت رساند.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس نیز با کاهش 22 واحدی روی رقم یک هزار و 74 واحد ایستاد.

معاملات سهام در نماد معاملاتی پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی مبین و پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندر عباس بیشترین تاثیر مثبت و همچنین، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی جم، ملی صنایع مس ایران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج