به گفته منابع آگاه، پالایشگاه‌های دولتی هند در نظر دارند واردات نفت خود از ایران را در ۲۰۱۸-۲۰۱۹ دو برابر کنند، این به صورت بالقوه به ایران کمک می‌کند تا سهم خود را در واردات هند افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، به گفته منابع آگاه، دولت هند درصدد است واردات نفت خود از ایران در سال 2018 - 2019 را به دو برابر افزایش دهد.

پالایشگاه‌های دولتی هند در نظر دارند واردات نفت خود از ایران را در ۲۰۱۸-۲۰۱۹ دو برابر کنند. این اقدام به واسطه مشوق‌های ارائه شده توسط تهران انجام می‌شود و به صورت بالقوه به ایران کمک می‌کند تا سهم خود را در سومین واردکننده بزرگ نفت جهان افزایش دهد.

ایران در تلاش است تا با ارائه شرایطی بهتر نسبت به صادرکنندگان دیگر خاورمیانه، شامل عربستان سعودی، مشتریان خود در آسیا را حفظ کند. این درشرایطی صورت می‌گیرد که خطر تحریم‌هی بیشتر این عضو اوپک از سوی آمریکا وجود دارد.

هند پس از چین دومین مشتری بزرگ نفت ایران است

تهران اخیرا تخفیف به هر محموله از خریدهای شرکت‌های هندی را در ازای حجم‌های بالاتر، افزایش داده است. هند پس از چین دومین مشتری بزرگ نفت ایران است.

به گفته ۲ منبع آگاه، در سال مالی حاضر که تا مارچ ۲۰۱۹ ادامه دارد، پالایشگاه‌های دولتی شرکت نفت هند، پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور، سوخت بهارات و سوخت هندوستان، در نظر دارند روزانه ۳۹۶۰۰۰ بشکه از نفت ایران را وارد کنند.

قیمت نفت

۴ منبع آگاه دیگر هم این برنامه واردات را تایید کرده‌اند.

هر ۴ پالایشگاه در سال مالی قبلی حدود ۲۰۵۶۰۰ بشکه در روز از نفت ایران وارد کرده‌ بود.

ایران سومین تامین‌کننده بزرگ هند

ایران که قبل از تحریم‌ها، دومین تامین‌کننده بزرگ نفت هند بود، از زمان برداشته شدن تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶، به تدریج سهم خود در بازار این کشور را افزایش داده است و طبق داده‌های دولتی، در  ۲۰۱۶-۲۰۱۷، پس از عربستان سعودی و عراق به سومین تامین‌کننده بزرگ هند تبدیل شد.

هنوز داده‌های رسمی دولتی برای ۲۰۱۷-۲۰۱۸ در دسترس نیست اما اطلاعات به دست آمده از منابع آگاه نشان می‌دهد، در بازه آوریل ۲۰۱۷ تا فوریه ۲۰۱۸، ایران سومین تامین‌کنند بزرگ هند باقی مانده است، درحالی‌که عراق جای عربستان را به عنوان تامین‌کننده برتر گرفته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج