مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت:در حوزه حمل‌ونقل کانتینری ایران در جایگاهی خوبی قرار ندارد و باید روی این حوزه تمرکز کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزارى موج، مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی  در بیست و پنجمین همایش ارگان‌های دریایی با بیان اینکه 388 میلیارد دلار کرایه سالانه حمل کشتیرانی در جهان است،‌گفت: این رقم 5 درصد حجم کلی تجارت جهانی را شامل می‌شود.

محمد راستاد با بیان این‌که ظرفیت ایران 229 فروند کشتی‌ است، تصریح کرد:این تعداد کشتی 1.1 درصد ظرفیت کلی ناوگان جهانی را به خود اختصاص می‌دهد که با این سهم در جایگاه بیستم جهان قرار داریم. این یک جایگاه خوب است اما در حوزه حمل‌ونقل کانتینری ایران در چنین جایگاهی خوبی قرار ندارد و باید روی این حوزه تمرکز کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که 145 میلیون TEU کانتینر به صورت سالانه در دنیا جابجا می‌شود، اظهار کرد:‌ حداکثر فعالیت در یکی از بنادر ایران 3 میلیون TEU بوده است که بخشی از آن توسط لاینرهای خارجی بوده است.

وی با اشاره به ضرورت تربیت و آموزش دریانورد و افزایش سهم ایران در این حوزه گفت: در حال حاضر 1.7 میلیون دریانورد روی ناوگان اقیانوس پیمای دنیا فعالیت می‌کنند و  تا 4 سال آینده 16500 دریانورد در رده افسری کمبود خواهیم داشت که باید از این فرصت استفاده کنیم.

به گفته راستاد شاخص حمل‌ونقل دریایی رتبه ایران 57 بوده که دو کشور همسایه ایران رتبه‌های 5 و 13 را کسب کرده‌اند، ضمن این‌که در شاخص کیفیت بنادر رتبه 71 دنیا را داشته‌ایم که همان دو کشور رتبه 4 و 13 را به دست آورده‌اند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج