رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت:تاکنون، ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه سرمایه گذاری و تبدیل به ماشین آلات کشاورزی داده شده است که ۹۵ درصد این سرمایه گذاری با تکیه بر تولیدات داخلی صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزارى موج، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در نشست خبری با اشاره به اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم، سرمایه گذاری عظیمی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی انجام شده است بیان داشت:از نیمه دوم امسال تاکنون، ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این حوزه سرمایه گذاری و تبدیل به ماشین آلات کشاورزی داده شده است که ۹۵ درصد این سرمایه گذاری با تکیه بر تولیدات داخلی صورت گرفته است.

کامبیز عباسی تصریح کرد:طی این مدت بیش از ۸۵ هزار دستگاه انواع تراکتور و بیش از ۱۸۵ هزار دستگاه ادوات کشاورزی به اراضی کشور ورود پیدا کرده است. 

وى با بیان اینکه کمتر از ۴.۵ سال، ۳۵ درصد ناوگان ماشین آلات کشاورزی کشور نوسازی شده است گفت:طرح جایگزینی ماشین های فرسوده، از محل صرفه جویی سوخت در دستور کار قرار دارد.

عباسی ادامه داد:با روی کار آمدن دولت یازدهم از نیمه سال 92،خطوط اعتباری مکانیزاسیون برای اولین بار با تکیه بر تسهیلات بانکی بدون هیچ گونه بار مالی  بر دوش دولت راه اندازی شد به طوریکه سال 92 خط اعتباری 750میلیارد تومان،سال 93، 800میلیارد تومان،94،هزار میلیارد،95،هزار و 200 و 96،هزار و 500میلیارد تومان راه اندازی شد که 20درصد آن آورده کشاورز و مابقی تسهیلات بانکی است.

وی با بیان اینکه مکانیزاسیون در اراضی شالیزاری با روند روبه رشدی همراه بوده است،بیان کرد:قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم کمتر از 70تا 80هزار هکتار سطح مکانیزه برنج داشتیم در حالیکه هم اکنون 499هزار هکتار اراضی شالیزاری مکانیزه هستند به طوریکه با کمباین ویژه برنج برداشت می شود.

به گفته عباسی دربرنامه ششم توسعه 70هزار دستگاه جایگزین خواهند شد که 20درصد آن مشوق دولت،10درصد آورده کشاورزان و مابقی تسهیلات بانکی بانرخ 15درصد به کشاورزان است.

در پایان مدیر پروژه های نمایشگاهی گفت: دومین نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی تهران از پنجم اسفند به مدت 4روز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد 

به گفته وی فعالان ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی،سیستم های نوین آبیاری،نهاده های کشاورزی،سیستم های گلخانه ای ،خدمات فنی برای حضور دراین نمایشگاه ثبت نام کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج